NAWOZY AZOTOWE GRANULOWANE
ZAKsan® 33,5
ZAKsan® 33,5 Zaksan 33,5 jest nawozem uniwersalnym do zastosowania przedsiewnego i pogłównego pod: zboża ozime i jare, rzepak ozimy, buraki cukrowe, ziemniaki, użytki zielone, a także rośliny warzywnicze …
Saletrzak® 27 standard z borem
Saletrzak® 27 standard z borem Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego, wielkości 0,6-4,0 mm, stanowią nie mniej niż 94% masy nawozu. …
Saletrzak® 27 standard z borem
Saletrzak® 27 standard z borem Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego, wielkości 0,6-4,0 mm, stanowią nie mniej niż 94% masy nawozu. …
Mocznik.pl® mocznik nawóz azotowy
Mocznik.pl To nawóz azotowy, łatwo rozpuszczalny w wodzie, alkoholach i ciekłym amoniaku. Preparat ten występuje w formie białych, równomiernych granulek (klasa ziarnowa 1-3 mm, co …
Pulrea® Mocznik nawóz azotowy
Pulrea® To mocznik w formie białych granulek, nie posiadający widocznych zanieczyszczeń mechanicznych. Produkt ten jest sypki, higroskopijny i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Wysoka koncentracja …
Pulgran® Mocznik nawóz azotowy
Pulgran® Jest nowoczesnym nawozem azotowym w postaci białych, półsferycznych pastylek. Nie posiada widocznych zanieczyszczeń mechanicznych otrzymywanych na rotoformerach. Zawartość azotu w formie amidowej (N) to …
Salmag z borem® nawóz azotowy
Salmag z borem® Nawóz azotowy jest mieszaniną azotanu amonu (saletry amonowej) z węglanem wapnia i węglanem magnezu oraz kwasem borowym. Nawóz zawiera 27,5% azotu (N), …
Salmag® nawóz azotowy
Salmag® Nawóz granulowany, równomierne luźne granule o zabarwieniu od beżowego do brązowego, wielkości 2-5 mm, stanowią nie mniej niż 95% masy nawozu. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, …
Zaksan® Nawóz azotowy granulowany N 32
Zaksan® Uniwersalny nawóz azotowy, może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe, okopowe i pastewne, na użytkach zielonych oraz w …
Canwil “S” z siarką nawóz azotowy
Canwil S z siarką Jest to nawóz gwarantujący wysoki, doskonałej jakości plon. Ten rodzaj nawozu jest mieszaniną azotanu amonu z drobno zmielonym wypełniaczem anhydrytowym z …
Saletra Amonowa Anwil nawóz
Saletra Amonowa Anwil Uniwersalny nawóz azotowy stosowany pod wszystkie rośliny i na wszystkich glebach. Rozpuszczalna w wodzie saletra działa szybko, dostarczając roślinom azot i magnez. …
Saletra amonowa 32 nawóz azotowy
Saletra amonowa 32 Saletra amonowa 32 to nawóz o równomiernych granulach i zabarwieniu od brązowego do beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Granule …
Pulan® nawóz azotowy
Pulan® Nawóz azotowy występujący w postaci lekko kremowych granul. Produkt bardzo higroskopijny, łatwo rozpuszczalny w wodzie i mocno reaktywny chemicznie. Nawóz został dodatkowo wzbogacony o …
Nawozy azotowe
Nawozy azotowe stosuje się powszechnie do nawożenia zbóż ozimych i jarych, roślin okopowych, warzyw i traw. Stosuje się je nie tylko na rośliny uprawne, ale i na rośliny przemysłowe. Szeroka gama dostępnych preparatów sprawia, że dzięki nim można dostarczyć główny składnik pokarmowy, jakim jest azot, w takiej formie i w takiej ilości, jaka jest w danym przypadku optymalna.
Nawozy azotowe — korzyści z ich stosowania
Azot jest pierwiastkiem całkowicie niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jest to bowiem ważny składnik aminokwasów i białek, czyli podstawowych budulców komórek roślinnych, co przekłada się na przyrost biomasy. Azot wpływa na przyswajanie innych składników pokarmowych, a do tego uczestniczy we wszystkich procesach metabolicznych. Ponadto azot jest składnikiem kwasów nukleinowych, chlorofilu, hormonów roślinnych i wybranych enzymów.
Warto wiedzieć, że azot w glebie cały czas ulega przemianom, w tym amonifikacji w warunkach tlenowych i beztlenowych, nitryfikacji i denitryfikacji w zależności od warunków, sorpcji, czy też zbiałczaniu, które polega na wbudowywaniu azotu w ciała mikroorganizmów. W przypadku gleb lekkich, piaszczystych, które zdecydowanie dominują w naszym kraju, azot szybko się ulatnia i straty azotu bywają całkiem duże, więc tylko odpowiednio zastosowany mineralny nawóz azotowy jest gwarantem prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.
Nietrudno zgadnąć, jak wielkie spustoszenie czyni niedobór azotu, skoro rola azotu jest dla roślin tak ważna, choć jednocześnie trzeba pamiętać, że nadmiar azotu również jest dla roślin szkodliwy. Wskazaniem, by sięgnąć po nawóz azotowy, jest stwierdzenie zahamowania wzrostu roślin, zmiana barwy roślin z intensywnie zielonej na jasnozieloną, a żółtą, a nawet pomarańczową lub czerwoną, jak również widoczna wiotkość roślin i brak jędrności. W przypadku niedoborów azotu można też zauważyć, że liście roślin mają mniejszą powierzchnię, a kwitnienie i owocowanie jest niewielkie.
Rodzaje nawozów azotowych i formy azotu zastosowane w nawozach
Choć istnieją naturalne nawozy azotowe, do których należy obornik, kompost, gnojówka i gnojowica, to ich podaż często nie pokrywa zapotrzebowania na składniki odżywcze. Podobnie jest w przypadku azotu pochodzącego z rozpadu materii organicznej w wyniku procesów mineralizacji i humifikacji, jak również w przypadku azotu atmosferycznego wiązanego przez bakterie azotowe wolno żyjące w glebie. Dlatego konieczne jest stosowanie nawozów azotowych mineralnych.
Nawozy sztuczne azotowe są dostępne w wielu wariantach, z których jedne są polecane do nawożenia przedsiewnego, a inne do nawożenia pogłównego. Każda z form ma swoje unikalne cechy, które pozwalają tak dopasować nawóz azotowy do konkretnych upraw, aby osiągnąć najlepsze efekty nawożenia. Wśród nich wyróżnia się nawozy w formie amonowej, nawozy w formie amidowej, nawozy azotanowe, a także nawozy azotowe saletrzano-amonowe i saletrzano-mocznikowe.
Wybierając nawóz azotowy, należy zwracać uwagę na potrzeby konkretnych upraw, rodzaj gleby, szybkość działania, a także na to, kiedy można stosować nawozy azotowe w poszczególnych formach. Nawozy azotowe w formie azotanowej działają najszybciej, nawozy amidowe mają największą zawartość azotu, z kolei nawozy amonowe mocno zakwaszają glebę, są więc odpowiednie do stosowania w przypadku roślin kwasolubnych.
Jak widać na tych kilku przykładach, dla skuteczności nawozów azotowych, kluczowe jest dokonanie starannego wyboru preparatu, który ma zasilić uprawy w azot.
Forma amonowa azotu
Nawozy azotowe w formie amonowej to przede wszystkim siarczan amonu, chlorek amonu, fosforan amonu i węglan amonu. Nawozy amonowe słabo przemieszczają się w glebie, tym samym długo działają i stopniowo uwalniają niezbędne dla roślin składniki pokarmowe. Wszystko to sprawia, że nawozy amonowe są idealne do zastosowania przedsiewnie, kiedy dopiero rozwija się system korzeniowy roślin, choć można je też stosować do nawożenia dolistnego.
Forma amidowa azotu
Azotowy nawóz mineralny w formie amidowej, do której należy mocznik nawozowy, działają wolno, ponieważ wymagają czasu na przekształcenie swojej formy na formę przyswajalną przez rośliny. W przeciwieństwie do nawozów azotowych w formie amonowej, nawozy azotowe w formie amidowej nie zakwaszają mocno gleby, dlatego są dość uniwersalne. Nawozy amidowe można stosować przedsiewnie oraz pogłównie.
Firma azotanowa azotu
Do nawozów azotowych w formie azotanowej należą takie nawozy azotowe jak saletra wapniowa, saletra sodowa czy też saletra potasowa. Nawozy saletrzane mają szybkie działanie, ale nie utrzymują się długo w glebie i łatwo ulegają wypłukaniu. Dlatego też są one stosowane pogłównie, w celu szybkiego pobudzenia wzrostu i rozwoju roślin oraz uzupełnienia niedoboru azotu. Niedobór azotu objawia się przede wszystkim zahamowaniem wzrostu roślin, blaknięciem liści, słabym kwitnieniem i owocowaniem. Rośliny stają się widocznie wątłe, a do tego ich odporność na niekorzystne czynniki jest znacznie obniżona.
Nawozy saletrzano-amonowe
Nawozy azotowe saletrzano-amonowe, do których należy saletrzak i saletra amonowa, łączą w sobie dwie formy występowania azotu, a tym działają jednocześnie szybko i długotrwale. Można je przy tym stosować przedsiewnie oraz pogłównie. Zarówno saletrzak, jak i saletra amonowa są łatwo rozpuszczalne w wodzie i wygodne w aplikowaniu, a dodatkowo są dość uniwersalne. Poszczególne nawozy azotowe z tej grupy mogą się od siebie różnić stopniem zakwaszania gleby czy też zawartością czystego azotu. I tak saletrzak zawiera mniej czystego azotu niż saletra amonowa, ale za to zawiera dodatkowo mączkę dolomitową, która zapobiega zbrylaniu się nawozu lub hydrolizie, co jest problematyczne z racji tego, że saletrzak ma właściwości higroskopijne. Jeśli chodzi o stopień zakwaszania gleby, to w przypadku saletry amonowej potrzeba więcej kilogramów węglanu wapnia do zneutralizowania nawozu, niż w przypadku saletrzaka. Warto w tym miejscu podkreślić, że najlepiej stosować na gleby o niskim pH, gdyż w glebie o wysokim pH, czyli zasadowym, azot w formie amonowej szybciej się utlenia.
Nawozy RSM saletrzano-mocznikowe
Roztwory saletrzano-mocznikowe to z kolei nawozy azotowe, które zawierają azot we wszystkich trzech formach w korzystnych proporcjach. Tego typu nawozy azotowe zapewniają roślinom stałą dostępność azotu przez cały okres wegetacji. Odpowiednio zbilansowany skład w nawozie saletrzano-mocznikowym umożliwia właściwe odżywienie roślin uprawnych, a nawet modyfikację tempa ich wzrostu. Co ciekawe, roztwór saletrzano-mocznikowy wykazuje dużą skuteczność nawet w okresach suszy. Nawozy RSM można stosować do nawożenia przedsiewnego i pogłównego. W dodatku ich płynna forma sprawia, że zawarte w nich składniki są bardzo dobrze przyswajane przez rośliny, a przy tym można je równomiernie rozprowadzić.
Innowacje w technologii nawozów azotowych
Rozwój technologii nawozów azotowych koncentruje się na zwiększeniu efektywności ich wykorzystania przez rośliny i minimalizacji negatywnych skutków dla środowiska. Wyzwaniem jest na przykład ograniczenie stopnia wymywania azotu z gleby, na przykład na skutek dużych opadów, stosunkowo małego pokrycia gleby przez rośliny czy też zastosowaniu zbyt wysokich dawek azotu.
Wybór nawozu azotowego
Chcąc skutecznie nawozić azotem uprawy, należy wybrać odpowiedni preparat. Trzeba kierować się potrzebami konkretnego gatunku roślin odpowiednio do jej fazy rozwoju, a także dopasowując nawóz azotowy do rodzaju gleby. Wiedząc, który nawóz azotowy działa najszybciej, który można stosować przed siewem, a który w tracie wegetacji roślin, czy też który z nawozów azotowych będzie wykazywał długotrwałe działanie, można zakupić odpowiedni produktów do swoich upraw.
Wybierając nawóz azotowy, warto zwracać uwagę na preparaty, które w swoim składzie oprócz azotu, zawierają też inne z ważnych składników mineralnych, takich jak choćby fosfor, potas, wapń, magnez, siarkę itp. Można też postawić na taki nawóz azotowy, który można połączyć ze środkami ochrony roślin. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie ilości przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych, co przekłada się na lepszą kondycję roślin, a także oszczędność czasu i pieniędzy.
Stosowanie nawozów azotowych
Nawozy azotowe można stosować przedsiewnie lub pogłównie, najczęściej wczesną wiosną lub jesienią, oczywiście pod warunkiem zastosowania nawozu w odpowiedniej formie. Nawożenie doglebowe najlepiej wykonywać przed spodziewanymi opadami deszczu, gdyż zapewniają one właściwą wilgotność gleby. Z kolei nawożenie dolistne najlepiej wykonywać w ciepły, ale nie upalny, bezwietrzny dzień, w miarę możliwości przy wysokiej wilgotności powietrza, ale nie tuż przed spodziewanymi opadami deszczu. Optymalnym czasem na przeprowadzenie oprysku są godziny poranne lub wieczorne.
Dawkę należy odmierzyć zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie zakupionego produktu. Wszystkie zabiegi agrotechniczne należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych preparatów. Dzięki temu można w pełni wykorzystać potencjał zakupionych nawozów azotowych i jednocześnie dbać o bezpieczeństwo upraw oraz środowiska naturalnego. Naturalnie w razie pytań i wątpliwości, związanych z nawozami azotowymi, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Cena nawozów azotowych
Każdy z dostępnych w sprzedaży nawozów azotowych może znacznie różnić się ceną, przede wszystkim ze względu na zastosowaną w poszczególnych preparatach formę nawozu i na ich skład chemiczny. Oczywiście cena nawozów azotowych może się też różnić w zależności od producenta, aktualnych cen surowców służących do wyprodukowania nawozu, a także innych elementów, na przykład od wielkości opakowania. Jednak wybierając nawóz azotowy, nie warto zbyt mocno skupiać na cenie poszczególnych produktów, bo najważniejsze jest zakupienie nawozów azotowych najwyższej jakości, które w sposób efektywny i bezpieczny będą wspierać rozwój systemu korzeniowego i wzrost roślin. Nawozy zawierające azot są podstawą dla osiągnięcia wysokich plonów i opłacalności produkcji rolnej.
Bezpieczeństwo nawożenia nawozami azotowymi
Wybierając nawóz azotowy, warto postawić na wysokiej jakości produkt, dzięki któremu możliwe będzie szybkie i efektywne dostarczenie roślinom składników pokarmowych. Nawożenie należy przeprowadzać ściśle według zaleceń producenta. Chociaż nawozy azotowe są niezbędne dla intensywnej produkcji rolnej, ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do poważnych problemów ekologicznych. Prawidłowo stosowane nawozy nie doprowadzą do zanieczyszczenia wód gruntowych lub powierzchniowych, ani do nadmiernego zakwaszenia lub zasolenia gleb. Nie będą też odpowiedzialne za nadmierną emisję gazów cieplarnianych z gleb. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności i odpowiedzialności, która przejawia się poprzez wybór odpowiedniego rodzaju nawozów azotowych, stosowanie właściwych dawek i metod aplikacji oraz korzystanie z nowoczesnych technologii, które mogą znacząco poprawić efektywność nawożenia azotem i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa.
Kategorie, które mogą Cię zainteresować:
Azot jest najbardziej plonotwórczym czynnikiem w produkcji roślinnej, dlatego jest niezbędny, gdy chcemy zadbać o rośliny uprawne, w tym zboża ozime i jare. Azot w nawozach występuje w formie amonowej, azotanowej (saletrzanej) i amidowej oraz w postaci mieszanej, przy czym wybór optymalnego nawozu azotowego zależy od rodzaju ziem, warunków pogodowych, fazy rozwojowej roślin, a także specyficznych potrzeb i kondycji nawożonych roślin W naszym asortymencie można znaleźć nawozy zawierające różne formy azotu, w tym takie preparaty jak roztwór saletrzano-mocznikowy czy mocznik nawozowy, tak aby dopasować nawóz azotowy do konkretnych potrzeb. Każdy, kto chce kupić doskonałej jakości nawóz azotowy z pewnością znajdzie u nas odpowiednie dla siebie rozwiązanie.