Pellet drzewny, pellet workowany, pellet opałowy

Pellet opałowy – drzewny

Dążenie do życia w równowadze z naturą wiąże się między innymi z sięganiem po ekologiczne źródła ciepła. Jednym z najlepszych i najwygodniejszych w użytkowaniu rozwiązań jest pellet drzewny.
;

Czym jest pellet?

Pellet to ekologiczne paliwo, które powstaje poprzez przetwarzanie biomasy, czyli skompresowanych materiałów naturalnych pochodzących z odpadów głównie z rolnictwa i leśnictwa, ale także z zakładów stolarskich oraz z materiałów z upraw energetycznych. Z roku na rok produkt ten zdobywa coraz większą popularność. Charakterystyczną cechą surowców używanych do produkcji pelletu jest ich zdolność do naturalnego rozkładu, a także brak negatywnego wpływu na środowisko zarówno w czasie produkcji, jak i na etapie spalania.

Rodzaje pelletu opałowego

Pellet najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj biomasy użytej do jego produkcji.

  • Pellet drzewny – produkt uzyskiwany z przetworzonych elementów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zrębki. Stanowi to efektywne wykorzystanie odpadów związanych z przemysłem leśnym i tartacznym. Ten rodzaj pelletu posiada wysoki potencjał energetyczny, dlatego jest polecany przede wszystkim jako paliwo opałowe do ogrzania domu jednorodzinnego.
  • Agro pellet – biopaliwo wytworzone z biomasy pochodzenia roślinnego, a konkretnie z odpadów rolniczych, przede wszystkim ze słomy, ale także z siana czy pestek owoców oraz innych roślinnych materiałów o właściwościach energetycznych. Ten rodzaj pelletu stanowi cenną alternatywę dla tradycyjnych surowców opałowych, ma jednak niższą wartość opałową niż pellet drzewny, więc dużo częściej jest wykorzystywany jako źródło energii do zasilania dużych kotłów przemysłowych, służących do ogrzewania dużych powierzchni użytkowych.
  • Pellet z łusek słonecznika – produkt stanowi rezultat przetwarzania pozostałości z przetwarzania nasion słonecznika. Ten typ pelletu stanowi doskonały przykład skutecznego wykorzystania odpadów powstałych w procesie produkcji żywności. Ten rodzaj biopaliwa również polecany jest do ogrzewania obiektów użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych.

Pellet może być również wytwarzany z innych rodzajów odpadów, co dodatkowo poszerza jego zastosowanie.

Gdzie stosuje się pellet?

Pellet służy do uzyskiwania ciepła w specjalnych kotłach, dedykowanych do spalania tego materiału. Ekologiczny pellet drzewny wykorzystuje się powszechnie do opalania domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, hoteli, a także obiektów przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba ogrzać pomieszczenia lub wodę użytkową. Odpowiednio spalany pellet może być też używany w kominkach, a nawet w grillach automatycznych. Tak jak wspominaliśmy wyżej, w ogrzewaniu obiektów przemysłowych, komercyjnych i obiektów użyteczności publicznej korzysta się często z pelletów ze słomy, z kolei w budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się znacznie bardziej kaloryczne pellety drzewne.

Z czego wytwarza się pellet drzewny dostępny w naszym sklepie?

Pellet drzewny wytwarzany jest z odpadów drzewnych. My mamy w swoim asortymencie zarówno najbardziej popularny pellet sosnowy, jak i pellet z innych drzew iglastych. Oferowany przez nas pellet powstaje z wysuszonych odpadów tartacznych: trocin, zrębków i wiórów z drewna pochodzącego z uprzednio okorowanych drzew takich jak sosna, świerk, modrzew czy jodła. Warto podkreślić, że proces okorowania odpadów ma szczególne znaczenie dla jakości pelletu, pozwalając na powstanie produktu pozbawionego zanieczyszczeń, w szczególności piasku, który mógłby zaburzać prawidłową pracę kotłów na pellet. Surowce, z których powstaje oferowany przez nas pellet drzewny, bez użycia jakichkolwiek lepiszczy i innych substancji klejących, zostają w procesie produkcji sprasowane pod wysokim ciśnieniem, aż do uzyskania formy wygodnego w użytkowaniu granulatu.

Charakterystyka techniczna oferowanych pelletów drzewnych

Kupując pellet opałowy, warto zwrócić szczególną uwagę na parametr, jakim jest wartość opałowa, czyli kaloryczność wyrażona w jednostce MJ/kg. Warto zauważyć, że niektórzy producenci chcąc wyróżnić swoje produkty, zamiast wartości opałowej podają ciepło spalania pelletu, które jest zawsze wyższe i nie daje wiarygodnej informacji na temat wartości opałowej pelletu. Oczywiście współczynnik o wyższej wartości prezentuje się bardziej atrakcyjnie, dlatego będąc świadomym tej praktyki, można z większym zrozumeniem zinterpretować podane na opakowaniu informacje i w efekcie wybrać odpowiedni dla siebie pellet opierając się na porównaniu tych samych parametrów. Kupując pellet drzewny w naszym sklepie, zawsze wiesz, jaka jest kaloryczność produktu – znajdziesz ją w charakterystyce każdego produktu.

Inne ważne parametry, które warto wziąć pod uwagę to zawartość popiołu, wilgotność i granulacja. Mała ilość popiołu otrzymywanego z pelletów znajdujących się w naszej ofercie ułatwia obsługę pieca zasilanego pelletem. Zawartość popiołu na poziomie maksymalnym 0,6 czy 0,7% to bardzo niewiele. Oznacz to, że z jednej tony uzyskuje się zaledwie kilka kilogramów popiołu mającego w dodatku doskonałe właściwości nawozowe. Dla porównania agropellet, czyli pellet z łuski słonecznika ma ponad 5% popiołu, a z kolei pellet ze słomy zbóż aż  9–11% zawartości popiołu. Ponadto pellet drzewny, w odróżnieniu od agropelletu, zawiera mało agresywnych cząsteczek chloru i siarki, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla samego kotła. W czasie spalania zarówno chlor, jak i siarka powodują szybko postępującą korozję wysokotemperaturową, która jest w stanie doprowadzić do erozji elementy palnika, stalowy płaszcz wody, czujniki i czopuch nawet w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Poza niewielką zawartością składników agresywnych chemicznie, pellet drzewny odznacza się niską zawartością wilgoci, co oczywiście również pozytywnie wpływa na proces spalania. Z kolei optymalna granulacja sprawia, że pellet drzewny spala się równomiernie i nie sprzyja powstawaniu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, w tym spieków.

Korzystając z oferty naszego sklepu klienci mogą mieć pewność, że otrzymują materiał opałowy cechujący się wysoką kalorycznością, niską zawartością popiołu, niewielką wilgotnością, odpowiednią granulacją i brakiem zanieczyszczeń. To parametry, które gwarantują optymalne spalanie pelletu drzewnego w gospodarstwie domowym, z użyciem klasycznych kotłów na pellet.

Jaki pellet drzewny oferujemy? Jak najłatwiej go kupić?

W ofercie naszej firmy znajduje się ekopellet drzewny własnej produkcji o kaloryczności 18 MJ/kg, a także doskonałej jakości Pellet Olczyk® o kaloryczności 26,5 MJ/kg. Są to pellety, które posiadają certyfikaty DIN-Plus i EN-Plus, świadczące o najwyższej jakości paliwa. Produkty te można nabyć stacjonarnie, w jednym z naszych oddziałów, choć znacznie wygodniej jest zamówić je w sklepie internetowym. Online dostępny jest zarówno pellet wyprodukowany przez naszą firmę – ekopellet Sobianek, jak i Pellet Olczyk®. Wysoko kaloryczny pellet drzewny pakowany jest w worki foliowe z mikroperforacją. Masa każdego z worków to 15 kg, co jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez producentów w całej Polsce. Opakowanie zbiorcze stanowią palety, na których układane są worki, a następnie zabezpieczane folią termokurczliwą. Zastosowanie folii to nie tylko bezpieczeństwo ładunku w transporcie, ale także ochrona przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Worki układane są po 65 lub 70 sztuk, co daje całkowitą masę ładunku 975 lub 1050 kg na palecie w zależności od wybranego produktu.

Uwaga: po dostarczeniu pelletu na paletach, należy niezwłocznie zdjąć folię zabezpieczającą, a worki przenieść w suche, ciepłe i przewiewne miejsce, żeby zapobiec negatywnemu wpływowi wilgoci na materiał drzewny.

Transport pelletu ze sklepu internetowego Sobianek

Nasz sklep internetowy oferuje klientom możliwość zamówienia pelletu drzewnego, w tym również opcję przedpłaty. Klienci, którzy skorzystają z tej opcji, mogą cieszyć się korzyścią w postaci darmowej dostawy towaru pod wskazany adres na terenie całego kraju. Dla zapewnienia wyjątkowego komfortu klientów, współpracujemy z renomowaną firmą kurierską, która dostarcza zamówiony pellet do klienta za pomocą samochodów wyposażonych w windę i wózek paletowy. Dzięki temu zapewniamy sprawną i bezproblemową procedurę rozładunku. W przypadku wyboru opcji zapłaty przy odbiorze transportu, należy wziąć pod uwagę niewielkie koszty dowozu. Warto podkreślić, że ze względu na stałą współpracę z przewoźnikiem, te koszty są niskie, niezależnie od ilości zamówionego towaru. To umożliwia klientom korzystanie z wygodnej opcji zapłaty przy odbiorze.

Jakie jeszcze paliwa opałowe znajdziesz w ofercie Sobianek?

Wysokiej jakości pellet drzewny, zarówno ten produkowany bezpośrednio dla naszej firmy, jak i Pellet Olczyk® to nie jedyne paliwo opałowe dostępne w naszej ofercie, zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i sklepie internetowym. Zaopatrzą się u nas również klienci, którzy poszukują innych rodzajów paliwa, takich jak np. węgiel orzech czy ekogroszek workowany. W tej ostatniej kategorii produktów polecamy szereg wysokojakościowych rozwiązań naszej produkcji, takich jak np. ekogroszek Lew, Lew Plus,  Pantera czy Tygrys. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Zainteresowany ofertą Sobianek – dowiedz się więcej!

Jeśli zainteresowała Cię oferta Sobianek, dowiedz się więcej o paliwach stałych oraz kotłach przeznaczonych do ich spalania. Zapraszamy do lektury naszych poradników, z których możesz dowiedzieć się m.in. czy lepiej jest wybrać do opalania domu pellet czy ekogroszek, albo jak powstaje ekogroszek, który stanowi dobrą alternatywę dla ogrzewania domu pelletem drzewnym. Poza sprzedażą produktów opałowych, staramy się przybliżyć naszym klientom również wiele aspektów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem, odpowiadając na takie pytania, jak: czy ekogroszek jest ekologiczny albo jak optymalnie ustawić kocioł grzewczy.

pokaż pomocnika bloków

RODZAJ UPRAWY

    SUBSTANCJA

      OPAKOWANIE

      PRODUCENT

      Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

      Czym jest pellet?

      Pellet to ekologiczne paliwo, które powstaje poprzez przetwarzanie biomasy, czyli skompresowanych materiałów naturalnych pochodzących z odpadów głównie z rolnictwa i leśnictwa, ale także z zakładów stolarskich oraz z materiałów z upraw energetycznych. Z roku na rok produkt ten zdobywa coraz większą popularność. Charakterystyczną cechą surowców używanych do produkcji pelletu jest ich zdolność do naturalnego rozkładu, a także brak negatywnego wpływu na środowisko zarówno w czasie produkcji, jak i na etapie spalania.

      Rodzaje pelletu opałowego

      Pellet najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj biomasy użytej do jego produkcji.
      • Pellet drzewny – produkt uzyskiwany z przetworzonych elementów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zrębki. Stanowi to efektywne wykorzystanie odpadów związanych z przemysłem leśnym i tartacznym. Ten rodzaj pelletu posiada wysoki potencjał energetyczny, dlatego jest polecany przede wszystkim jako paliwo opałowe do ogrzania domu jednorodzinnego.
      • Agro pellet – biopaliwo wytworzone z biomasy pochodzenia roślinnego, a konkretnie z odpadów rolniczych, przede wszystkim ze słomy, ale także z siana czy pestek owoców oraz innych roślinnych materiałów o właściwościach energetycznych. Ten rodzaj pelletu stanowi cenną alternatywę dla tradycyjnych surowców opałowych, ma jednak niższą wartość opałową niż pellet drzewny, więc dużo częściej jest wykorzystywany jako źródło energii do zasilania dużych kotłów przemysłowych, służących do ogrzewania dużych powierzchni użytkowych.
      • Pellet z łusek słonecznika – produkt stanowi rezultat przetwarzania pozostałości z przetwarzania nasion słonecznika. Ten typ pelletu stanowi doskonały przykład skutecznego wykorzystania odpadów powstałych w procesie produkcji żywności. Ten rodzaj biopaliwa również polecany jest do ogrzewania obiektów użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych.
      Pellet może być również wytwarzany z innych rodzajów odpadów, co dodatkowo poszerza jego zastosowanie.

      Gdzie stosuje się pellet?

      Pellet służy do uzyskiwania ciepła w specjalnych kotłach, dedykowanych do spalania tego materiału. Ekologiczny pellet drzewny wykorzystuje się powszechnie do opalania domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, hoteli, a także obiektów przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba ogrzać pomieszczenia lub wodę użytkową. Odpowiednio spalany pellet może być też używany w kominkach, a nawet w grillach automatycznych. Tak jak wspominaliśmy wyżej, w ogrzewaniu obiektów przemysłowych, komercyjnych i obiektów użyteczności publicznej korzysta się często z pelletów ze słomy, z kolei w budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się znacznie bardziej kaloryczne pellety drzewne.

      Z czego wytwarza się pellet drzewny dostępny w naszym sklepie?

      Pellet drzewny wytwarzany jest z odpadów drzewnych. My mamy w swoim asortymencie zarówno najbardziej popularny pellet sosnowy, jak i pellet z innych drzew iglastych. Oferowany przez nas pellet powstaje z wysuszonych odpadów tartacznych: trocin, zrębków i wiórów z drewna pochodzącego z uprzednio okorowanych drzew takich jak sosna, świerk, modrzew czy jodła. Warto podkreślić, że proces okorowania odpadów ma szczególne znaczenie dla jakości pelletu, pozwalając na powstanie produktu pozbawionego zanieczyszczeń, w szczególności piasku, który mógłby zaburzać prawidłową pracę kotłów na pellet. Surowce, z których powstaje oferowany przez nas pellet drzewny, bez użycia jakichkolwiek lepiszczy i innych substancji klejących, zostają w procesie produkcji sprasowane pod wysokim ciśnieniem, aż do uzyskania formy wygodnego w użytkowaniu granulatu.

      Charakterystyka techniczna oferowanych pelletów drzewnych

      Kupując pellet opałowy, warto zwrócić szczególną uwagę na parametr, jakim jest wartość opałowa, czyli kaloryczność wyrażona w jednostce MJ/kg. Warto zauważyć, że niektórzy producenci chcąc wyróżnić swoje produkty, zamiast wartości opałowej podają ciepło spalania pelletu, które jest zawsze wyższe i nie daje wiarygodnej informacji na temat wartości opałowej pelletu. Oczywiście współczynnik o wyższej wartości prezentuje się bardziej atrakcyjnie, dlatego będąc świadomym tej praktyki, można z większym zrozumeniem zinterpretować podane na opakowaniu informacje i w efekcie wybrać odpowiedni dla siebie pellet opierając się na porównaniu tych samych parametrów. Kupując pellet drzewny w naszym sklepie, zawsze wiesz, jaka jest kaloryczność produktu – znajdziesz ją w charakterystyce każdego produktu. Inne ważne parametry, które warto wziąć pod uwagę to zawartość popiołu, wilgotność i granulacja. Mała ilość popiołu otrzymywanego z pelletów znajdujących się w naszej ofercie ułatwia obsługę pieca zasilanego pelletem. Zawartość popiołu na poziomie maksymalnym 0,6 czy 0,7% to bardzo niewiele. Oznacz to, że z jednej tony uzyskuje się zaledwie kilka kilogramów popiołu mającego w dodatku doskonałe właściwości nawozowe. Dla porównania agropellet, czyli pellet z łuski słonecznika ma ponad 5% popiołu, a z kolei pellet ze słomy zbóż aż  9–11% zawartości popiołu. Ponadto pellet drzewny, w odróżnieniu od agropelletu, zawiera mało agresywnych cząsteczek chloru i siarki, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla samego kotła. W czasie spalania zarówno chlor, jak i siarka powodują szybko postępującą korozję wysokotemperaturową, która jest w stanie doprowadzić do erozji elementy palnika, stalowy płaszcz wody, czujniki i czopuch nawet w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Poza niewielką zawartością składników agresywnych chemicznie, pellet drzewny odznacza się niską zawartością wilgoci, co oczywiście również pozytywnie wpływa na proces spalania. Z kolei optymalna granulacja sprawia, że pellet drzewny spala się równomiernie i nie sprzyja powstawaniu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, w tym spieków. Korzystając z oferty naszego sklepu klienci mogą mieć pewność, że otrzymują materiał opałowy cechujący się wysoką kalorycznością, niską zawartością popiołu, niewielką wilgotnością, odpowiednią granulacją i brakiem zanieczyszczeń. To parametry, które gwarantują optymalne spalanie pelletu drzewnego w gospodarstwie domowym, z użyciem klasycznych kotłów na pellet.

      Jaki pellet drzewny oferujemy? Jak najłatwiej go kupić?

      W ofercie naszej firmy znajduje się ekopellet drzewny własnej produkcji o kaloryczności 18 MJ/kg, a także doskonałej jakości Pellet Olczyk® o kaloryczności 26,5 MJ/kg. Są to pellety, które posiadają certyfikaty DIN-Plus i EN-Plus, świadczące o najwyższej jakości paliwa. Produkty te można nabyć stacjonarnie, w jednym z naszych oddziałów, choć znacznie wygodniej jest zamówić je w sklepie internetowym. Online dostępny jest zarówno pellet wyprodukowany przez naszą firmę - ekopellet Sobianek, jak i Pellet Olczyk®. Wysoko kaloryczny pellet drzewny pakowany jest w worki foliowe z mikroperforacją. Masa każdego z worków to 15 kg, co jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez producentów w całej Polsce. Opakowanie zbiorcze stanowią palety, na których układane są worki, a następnie zabezpieczane folią termokurczliwą. Zastosowanie folii to nie tylko bezpieczeństwo ładunku w transporcie, ale także ochrona przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Worki układane są po 65 lub 70 sztuk, co daje całkowitą masę ładunku 975 lub 1050 kg na palecie w zależności od wybranego produktu. Uwaga: po dostarczeniu pelletu na paletach, należy niezwłocznie zdjąć folię zabezpieczającą, a worki przenieść w suche, ciepłe i przewiewne miejsce, żeby zapobiec negatywnemu wpływowi wilgoci na materiał drzewny.

      Transport pelletu ze sklepu internetowego Sobianek

      Nasz sklep internetowy oferuje klientom możliwość zamówienia pelletu drzewnego, w tym również opcję przedpłaty. Klienci, którzy skorzystają z tej opcji, mogą cieszyć się korzyścią w postaci darmowej dostawy towaru pod wskazany adres na terenie całego kraju. Dla zapewnienia wyjątkowego komfortu klientów, współpracujemy z renomowaną firmą kurierską, która dostarcza zamówiony pellet do klienta za pomocą samochodów wyposażonych w windę i wózek paletowy. Dzięki temu zapewniamy sprawną i bezproblemową procedurę rozładunku. W przypadku wyboru opcji zapłaty przy odbiorze transportu, należy wziąć pod uwagę niewielkie koszty dowozu. Warto podkreślić, że ze względu na stałą współpracę z przewoźnikiem, te koszty są niskie, niezależnie od ilości zamówionego towaru. To umożliwia klientom korzystanie z wygodnej opcji zapłaty przy odbiorze.

      Jakie jeszcze paliwa opałowe znajdziesz w ofercie Sobianek?

      Wysokiej jakości pellet drzewny, zarówno ten produkowany bezpośrednio dla naszej firmy, jak i Pellet Olczyk® to nie jedyne paliwo opałowe dostępne w naszej ofercie, zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i sklepie internetowym. Zaopatrzą się u nas również klienci, którzy poszukują innych rodzajów paliwa, takich jak np. węgiel orzech czy ekogroszek workowany. W tej ostatniej kategorii produktów polecamy szereg wysokojakościowych rozwiązań naszej produkcji, takich jak np. ekogroszek Lew, Lew Plus,  Pantera czy Tygrys. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

      Zainteresowany ofertą Sobianek – dowiedz się więcej!

      Jeśli zainteresowała Cię oferta Sobianek, dowiedz się więcej o paliwach stałych oraz kotłach przeznaczonych do ich spalania. Zapraszamy do lektury naszych poradników, z których możesz dowiedzieć się m.in. czy lepiej jest wybrać do opalania domu pellet czy ekogroszek, albo jak powstaje ekogroszek, który stanowi dobrą alternatywę dla ogrzewania domu pelletem drzewnym. Poza sprzedażą produktów opałowych, staramy się przybliżyć naszym klientom również wiele aspektów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem, odpowiadając na takie pytania, jak: czy ekogroszek jest ekologiczny albo jak optymalnie ustawić kocioł grzewczy.