Pellet, czy ekogroszek – czym lepiej ogrzewać dom?

Osoby, które zamierzają zastąpić swój tradycyjny piec na węgiel dużo bardziej ekonomicznym i ekologicznym modelem, stają przed poważnym dylematem. Wybór jest naprawdę trudny, ponieważ zarówno pellet, jak i ekogroszek pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego paliwa, aby móc w pełni cieszyć się niskim kosztem ogrzewania.

Czym ogrzewać dom? Pellet czy ekogroszek. Porównanie cen pelletu i ekogroszku

 

Nowoczesne piece cechuje bardzo wysoka sprawność. Są one w pełni zautomatyzowane i prawie bezobsługowe. Działania użytkownika polegają głównie na wybieraniu popiołu i uzupełnianiu zasobnika na paliwo. Cały proces spalania jest kontrolowany elektronicznie przez procesor. Steruje on podawaniem paliwa i powietrza do paleniska, utrzymując w ogrzewanych pomieszczeniach odpowiednią temperaturę. Wyposażenie pieców w podajniki pozwala na uzupełnianie paliwa raz na kilka dni, a nawet raz w tygodniu i rzadziej.

 

Wartość opałowa

Wartość energetyczna ekogroszku jest znacznie wyższa niż pelletu i wynosi od 24 MJ/kg do 32 MJ/kg, a nawet więcej, natomiast dla dobrej jakości pelletu szacuje się na poziomie od 17 MJ/kg. Wyższa wartość opałowa sprawia, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła, trzeba więc spalić dużo więcej pelletu niż ekogroszku.

Cena

Ceny obydwu paliw są dość porównywalne – jedna tona kosztuje od 850 do 1000 zł, w zależności od jakości danego paliwa oraz producenta, który je wytwarza.

 

Zużycie paliwa

Wysoka kaloryczność ekogroszku sprawia, że jest on bardziej wydajny od pelletu. Zatem do ogrzewania tego samego domu należałoby zakupić dużo większą ilość pelletu niż ekogroszku.

 

Obsługa

Piec na ekogroszek jest bardziej kłopotliwy w użytkowaniu, ponieważ:

  • przenoszenie worków i napełnianie zasobnika ciężkim ekogroszkiem wymaga od użytkownika większej sprawności i siły niż ma to miejsce przy lekkim pellecie,
  • w procesie spalania ekogroszku powstaje dużo więcej popiołu, zatem trzeba go częściej wybierać,
  • ekogroszek, w przeciwieństwie do pelletu brudzi i pyli, zatem kotłownię należy też dużo częściej sprzątać,
  • popiół powstający przy spalaniu ekogroszku trzeba utylizować, natomiast popiół z pelletu można wysypywać na trawnik, a nawet wykorzystać w charakterze nawozu (zawiera wapń, fosfor, potas i różne mikroelementy).

Zgodnie z powyższym, pellet można uznać za dużo wygodniejsze paliwo stałe niż ekogroszek.

 

Miejsce przechowywania

Kotłownia lub inne miejsce, w którym będzie przechowywany pellet, powinna być bardzo duża – znacznie większa niż w przypadku ekogroszku. Ponadto nie może być narażona na wilgoć, która znacząco wpłynie na jakości paliwa.

 

Koszty ogrzewania

Ponieważ ekogroszek jest bardziej wydajny, z pewnością koszty ogrzewania ekogroszkiem będą niższe od ogrzewania pelletem. Różne źródła podają odmienne wartości, przykładowo: dla ekogroszku koszty ogrzewania wynoszą 0,19 zł/kWh, zaś dla pelletu: 0,26 zł/kWh.

Porównując obie wartości, łatwo obliczyć, że koszty ogrzewania pelletem są o 0,07 zł/kWh większe, niż ekogroszkiem, co daje około 27%.

 

Ekologia

Ekogroszek zawiera spore ilości siarki i chloru, co sprawia, że emituje do środowiska więcej szkodliwych substancji. Podczas spalania ekogroszku powstaje również dużo więcej popiołu (do 10%), niż przy spalaniu pelletu (0,7%), dlatego uważa się, że pellet stanowi bardziej ekologiczne źródło ciepła. Nowoczesne rozwiązania techniczne oraz dobra jakość pelletu przekładają się na niewielką ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery w porównaniu z ekogroszkiem. Ponadto, popiół powstający ze spalania pelletu nie wymaga utylizacji. Można go bez obawy rozsypywać na ziemi.

 

Podsumowanie

Stosowanie nowoczesnych pieców na ekogroszek i pellet jest ekologiczne i ekonomiczne. W porównaniu z tradycyjnymi „kopciuchami” daje niezwykły komfort obsługi i oszczędność czasu. Z obliczeń wynika, że ogrzewanie z użyciem pieców na pellet jest o około 27% droższe od ogrzewania ekogroszkiem. Czynniki ekonomiczne nie powinny jednak stanowić jedynego kryterium przy wyborze pieca. Można spojrzeć na to zagadnienie szerzej – ogrzewanie ekogroszkiem jest tańsze, jednak wymaga większej sprawności fizycznej i utrudnia zachowanie czystości w kotłowni. Pellet nie brudzi, ma przyjemny zapach i jest bardziej przyjazny środowisku.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone. *