Jaki kocioł wybrać na ekogroszek a jaki na drewno?

Zastanawiając się nad zakupem kotła na ekogroszek lub drewno, warto zapoznać się z najważniejszymi cechami dostępnych na rynku pieców. Oczywiście wybierając konkretny model, należy zweryfikować parametry techniczne urządzenia, m.in. moc, sprawność kotła czy jego powierzchnię grzewczą. Współczesne kotły muszą też spełniać określone normy, z których kluczowa jest klasa kotła i dyrektywa EcoDesign. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej o piecach na ekogroszek i drewno.

W tym artykule przeczytasz:

  1. Kocioł na ekogroszek lub drewno – dlaczego brak szerokiej oferty rynkowej?
  2. Kocioł dolnego spalania.
  3. Kocioł zagazowujący drewno – czy to dobre rozwiązanie?
  4. Jeśli nie kocioł na drewno lub ekogroszek, to co?
  5. Uwaga na uchwały antysmogowe – nie wszędzie użyjesz kotła na drewno lub ekogroszek

Kocioł na ekogroszek lub drewno – dlaczego brak szerokiej oferty rynkowej?

Każdy, kto orientował się choćby wstępnie w dostępności kotłów, które realizują zarówno proces spalania ekogroszku, jak i drewna, wie, że nie jest łatwo kupić odpowiedni sprzęt. Dlaczego tak się dzieje?

Od 1 lipca 2018 roku, do sprzedaży dopuszczone są jedynie ekologiczne kotły 5 klasy. Niestety, tylko niektóre kotły zasypowe są w stanie spełnić obowiązujące obecnie normy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że w przypadku kotłów, które mają być przeznaczone do spalania różnych rodzajów opału, np. takich jak ekogroszek, węgiel orzech czy drewno charakteryzujące się znaczną wielkością, niezbędny jest kocioł zasypowy, czyli pozbawiony podajnika. Kotły zasypowe wymagają ręcznego ładowania paliwa do komory spalania.

Warto zaznaczyć, że decydując się na kocioł zasypowy, dobrze jest wybrać model o większych wymiarach komory spalania, żeby pomieścić większe kawałki drewna, które palą się bardziej efektywnie. Przepisy wymusiły dodatkowo montaż bufora ciepła, który zapewnia efektywne korzystanie z kotła.

Kocioł dolnego spalania

Domowe kotły na węgiel i drewno można ogólnie podzielić na dwa główne rodzaje – te, które wymagają ręcznego załadunku paliwa, oraz te wyposażone w podajnik, który automatycznie dostarcza paliwo do komory spalania. W każdej z tych grup istnieją bardziej szczegółowe podziały ze względu na konstrukcję, technikę spalania paliwa oraz sprawność i emisje zanieczyszczeń.

Wśród kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa istnieją trzy główne rodzaje:

  • kotły górnego spalania (górnociągowe) – powietrze do komory spalania wprowadzane jest od góry. Spalanie odbywa się od wierzchołka ku dołowi. Takie kotły charakteryzują się stosunkowo prostą budową, mają tendencję do mniejszych emisji zanieczyszczeń i mniejszego zużycia spalanego węgla,
  • kotły dolnego spalania (dolnociągowe) – powietrze do komory spalania wprowadzane jest od dołu, a spalanie odbywa się od dołu ku górze. Kotły tego typu są bardziej zaawansowane konstrukcyjnie i pozwalają na osiągnięcie lepszej sprawności oraz niższych emisji zanieczyszczeń,
  • kotły górno-dolne – kombinacja obu metod spalania – zarówno z góry, jak i od dołu. Tego rodzaju kotły posiadają zalety zarówno dolno-, jak i górnociągowych, ale także wady obydwu.

Obecnie na rynku dostępne są wyłącznie kotły dolnego spalania, ponieważ tylko one są w stanie spełnić współczesne normy emisji EcoDesign, czyli unijnej Dyrektywy ErP (Directive 2009/125/EC) dotyczącej ekoprojektowania produktów energetycznych. Jej celem jest promowanie wprowadzania na rynek energooszczędnych i ekologicznych produktów, które mają mniejszy wpływ na środowisko w trakcie całego cyklu życia – od produkcji, przez użytkowanie, aż do utylizacji. Dyrektywa EcoDesign reguluje wymagania dotyczące wielu różnych wyrobów, nie tylko kotłów grzewczych, ale również pomp ciepła, lodówek, zmywarek, telewizorów, oświetlenia itp. Każda grupa produktów ma określone minimalne standardy wydajności energetycznej i emisji zanieczyszczeń, które muszą spełnić, aby być legalnie wprowadzane do obrotu na rynku Unii Europejskiej.

Kocioł zagazowujący drewno – czy to dobre rozwiązanie?

Jednym z rodzajów kotłów, które warto wziąć pod uwagę, kiedy ogrzewanie domu chcemy realizować za pomocą różnych typów paliwa z wyraźną przewagą drewna, jest tzw. holzgas, czyli kocioł zagazowujący drewno . Zagazowywanie drewna jest procesem, który przekształca opał stały, takim jak drewno, w paliwo gazowe. Jest to metoda bardzo efektywna i ekologiczna, ponieważ pozwala na spalanie drewna w sposób bardziej kontrolowany i wydajny niż tradycyjne metody spalania.

Proces zagazowywania drewna odbywa się w kotle, który wykorzystuje zjawisko pirolizy. Piroliza to reakcja termicznego rozkładu wsadu drzewnego z ograniczonym dostępem powietrza, która prowadzi do powstania gazów. Gazy te przechodzą przez różne strefy pieca, a cały proces rozpoczyna się w górnej komorze spalania. Gaz drzewny przemieszcza się przez warstwę żaru, a następnie trafia do obszaru, gdzie jest mieszany z ograniczoną ilością powietrza. W ten sposób powstaje mieszanka gazowa, która jest podawana do dyszy palnikowej. W tym miejscu gaz jest zapalany, co powoduje spalanie. Cały proces kończy się w ceramicznej komorze znajdującej się w dolnej części kotła.

Zagazowywanie pozwala na wykorzystanie różnych rodzajów drewna, w tym zwykłego drewna kawałkowego, zrębków, trocin czy brykietów. Wsad umieszczany jest w zbiorniku paliwa w górnej komorze spalania. Dodatkowo, kocioł zgazowujący jest wyposażony w sterownik, który kontroluje jego pracę, oraz wentylator wyciągowy, który ułatwia obsługę kotła.

Warto zaznaczyć, że przy zakupie kotła zagazowującego drewno, należy pamiętać o zamontowaniu bufora ciepła w instalacji centralnego ogrzewania. Bufor ciepła pełni funkcję magazynowania ciepła, dzięki czemu można bardziej efektywnie wykorzystać wytworzone paliwo gazowe, a także zapewnić równomierną pracę kotła i ogrzewanie pomieszczeń w sposób ciągły. Co do zasady, kocioł bez bufora ciepła nie spełnia wymaganych norm.

Niezależnie od wyboru rodzaju kotła, decydując się na piec na różne rodzaje paliwa, w tym ekogroszek, warto skorzystać z oferty Sobianek. Firma oferuje wysokiej jakości ekogroszek workowany, który odznacza się bardzo dobrą kalorycznością, niską zawartością wody, siarki i substancji niepalnych.

Jeśli nie kocioł na drewno lub ekogroszek, to co?

Obecnie dość częstym wyborem wśród kupujących jest kocioł węglowy na ekogroszek, z podajnikiem ślimakowym i automatyką. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem to rozwiązanie, które łączy wygodę i ekonomię w jednym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i efektywnych sposobów dozowania paliwa oraz dużym zasobnikom, użytkownik może załadować opał do pieca tylko raz na kilka dni, a nawet raz na tydzień. To sprawia, że dobry kocioł retortowy na ekogroszek jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które chcą uniknąć częstego dozorowania i załadunku paliwa.

W przeciwieństwie do kotłów zgazowujących drewno, urządzenia na ekogroszek nie wymagają bufora ciepła, co oznacza, że zajmują mniej miejsca w kotłowni. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ograniczonej przestrzeni, a także zwiększa łatwość instalacji tych urządzeń. Kolejnym atutem pieców na ekogroszek jest ich przystępna cena. W porównaniu do kotłów zgazowujących drewno, są one tańsze, co sprawia, że mogą być bardziej dostępne dla wielu osób.

Ekogroszek, jako opał na bazie węgla, nie jest tak ekologiczny jak drewno. Jednak w porównaniu do innych rodzajów węgla, wyróżnia się znacznie niższą zawartością szkodliwych substancji, takich jak siarka i popiół. Dzięki temu, w połączeniu z nowoczesnymi piecami, ilość emitowanych szkodliwych substancji do atmosfery zostaje zredukowana, co wpływa pozytywnie na ochronę środowiska.

Warto również zauważyć, że w wielu urządzeniach na ekogroszek można również palić pelletem, który jest jeszcze bardziej ekologicznym paliwem. Jednakże, w przypadku spalania pelletu w kotle na ekogroszek, efektywność kotła może być nieco niższa niż w specjalnie zaprojektowanych kotłach na pellet. Kocioł na pellet i ekogroszek to sytuacja analogiczna jak wspomniana wcześniej wydajność pieca na ekogroszek lub drewno w stosunku do kotłów na jednorodne paliwo stałe.

Uwaga na uchwały antysmogowe – nie wszędzie użyjesz kotła na drewno lub ekogroszek

Ze względu na bardzo zły stan powietrza, zwłaszcza w obszarach miejskich, ale nie tylko, w wielu województwach przyjmuje się tzw. uchwały antysmogowe. Dotyczą one wielu aspektów ogrzewania domów za pomocą źródeł wykorzystujących spalanie paliw stałych, między innymi także zakazów opalania niektórymi rodzajami opału. Najczęściej, jeśli nawet uchwały wprowadzają zakaz stosowania danego typu paliwa, dopuszczają pewne wyjątki, jednak w wielu miejscach w Polsce bezwarunkowo nie można stosować węgla czy drewna jako podstawowego opału.

Dlatego zakup kotła na drewno lub ekogroszek należy zawsze zweryfikować przed podjęciem ostatecznej decyzji, ustalając w odpowiednim urzędzie, czy na terenie, na którym chcemy go stosować, możemy korzystać z takiego pieca. Warto podkreślić, że jeśli uchwała antysmogowa nie dopuszcza stosowania jako opału drewna, nie ma znaczenia, czy kocioł spełnia wymagania normatywne, czy też nie – trzeba wówczas korzystać z paliwa, które jest dopuszczalne w myśl takiej uchwały.

Decydując się ostatecznie na zakup kotła na drewno lub ekogroszek, podczas eksploatacji zadbaj o wysoką jakość paliwa, co przełoży się nie tylko na korzyści dla środowiska naturalnego, ale także na obniżenie ponoszonych przez Ciebie kosztów. Nie zastanawiaj się, gdzie kupić ekogroszek – starannie wyselekcjonowany i wysokojakościowy produkt znajdziesz w składach oraz sklepie internetowym sobianek.pl.

jaki jest najlepszy ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Jaki jest najlepszy ekogroszek?

Jaki jest najlepszy ekogroszek? Ekogroszek to chętnie wybierany materiał opałowy do ogrzewania domów. Użytkownicy cenią go za wysoką wartość opałową, wygodę użytkowania i stosunkowo niską …

Czytaj więcej →
jaki kocioł na pellet i ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Jaki kocioł na pellet i ekogroszek?

Jaki kocioł na pellet i ekogroszek? Rozwój technologii grzewczych przynosi coraz więcej możliwości wyboru efektywnych, ekologicznych rozwiązań i bezpiecznych. Wśród popularnych opcji znajdują się zarówno …

Czytaj więcej →
Jaki kocioł na ekogroszek 5 klasy
BLOG EKSPERTÓW

Jaki kocioł na ekogroszek 5 klasy?

Jaki kocioł na ekogroszek 5 klasy? Myślisz o zakupie nowoczesnego kotła na ekogroszek, ale szeroka gama dostępnych w sprzedaży urządzeń sprawia, że nie wiesz na …

Czytaj więcej →
Jak zlikwidować spieki w kotle na ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Jak zlikwidować spieki w kotle na ekogroszek?

Jak zlikwidować spieki w kotle na ekogroszek? Powstawanie spieków żużlowych i koksowych to problem, który przydarza się wielu użytkownikom pieca, a szczególnie jeśli za opalanie …

Czytaj więcej →
Jak sprawdzić kaloryczność pelletu
BLOG EKSPERTÓW

Jak sprawdzić kaloryczność pelletu?

Jak sprawdzić kaloryczność pelletu? Pellet to materiał opałowy, który ma wiele zalet. Jest ekologiczny, ekonomiczny, a także łatwy w transportowaniu, przechowywaniu i użytkowaniu. Opalanie domu …

Czytaj więcej →
Czy ekogroszek premium plus jest dobry
BLOG EKSPERTÓW

Czy ekogroszek Premium Plus jest dobry?

Czy ekogroszek Premium Plus jest dobry? Ekogroszek Premium Plus to wysokiej jakości paliwo stałe, które zostało stworzone z myślą o spełnianiu najwyższych standardów ekologicznych i …

Czytaj więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0
KOSZYK
  • BRAK PRODUKTÓW W KOSZYKU