Jaki jest najlepszy ekogroszek?
Ekogroszek to chętnie wybierany materiał opałowy do ogrzewania domów. Użytkownicy cenią go za wysoką wartość opałową, wygodę użytkowania i stosunkowo niską emisję substancji szkodliwych. Jednak czasem można się spotkać z negatywnymi opiniami. Skąd one się biorą? Przede wszystkim ze złych doświadczeń z użytkowaniem ekogroszku kiepskiej jakości. Dlatego dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oceniając jakość ekogroszku, tak aby wybrać taki materiał opałowy do użytku domowego, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników!
Czytając poniższy artykuł dowiesz się:
- Na jakie kryteria warto zwracać uwagę, wybierając najlepszy ekogroszek?
- Jak zweryfikować jakość ekogroszku?
- Ekogroszek luzem czy w workach — co najlepiej kupować?
- Czym jest naprawdę dobry ekogroszek?
- Gdzie można kupić najlepszy ekogroszek?
Na jakie kryteria warto zwracać uwagę, wybierając najlepszy ekogroszek?
Nie ma wątpliwości, że najlepszy ekogroszek powinien się charakteryzować optymalnym stosunkiem jakości do ceny. Przyjrzyjmy się więc parametrom, które w przypadku ekogroszku mają kluczowe znaczenie dla jego jakości.
Wartość opałowa
Wartość opałowa, czyli kaloryczność należy do najważniejszych parametrów ekogroszku. Kaloryczność, wyrażana najczęściej w megadżulach na kilogram (MJ/kg), określa ilość ciepła wytwarzanego podczas spalania danej jednostki paliwa. Im wyższa kaloryczność, tym więcej energii można uzyskać z danej ilości ekogroszku, co przekłada się na wyższą wydajność i efektywność procesu ogrzewania. Innymi słowy, im wyższa kaloryczność, tym lepiej.
Naprawdę dobry ekogroszek charakteryzuje się kalorycznością wynoszącą nie mniej niż 26 MJ/kg. Doskonałym przykładem jest Ekogroszek Pantera o kaloryczności na poziomie 25-27 MJ/kg czy też Ekogroszek Lew, którego wartość opałowa to 27 – 29 MJ/kg.
Zawartość popiołu
Kolejny ważny parametr ekogroszku to ilość popiołu, czyli miara tego ile substancji niepalnych znajduje się w danym materiale opałowym. Ma to znaczenie zarówno dla efektywności ogrzewania domu, ponieważ ekogroszek z dużą zawartością popiołu jest mniej wydajny, jak i dla wygody użytkowania, bowiem duża ilość popiołu to automatycznie większe zanieczyszczenie kotła. Niska zawartość popiołu jest więc bardzo pożądana.
Zdolność spiekania — Rogi (RI)
Ogromne znaczenie dla czystości kotła, podobnie jak zawartość popiołu, ma zdolność spiekania wyrażana poprzez wskaźnik RI — liczbę Rogi. Tendencja do powstawania spieków podczas spalania ekogroszku kiepskiej jakości sprawia, że kocioł jest trudny do utrzymania w czystości, gdyż spieki mocno przywierają do ścian kotła, a najlepszy ekogroszek z całą pewnością nie powinien sprawiać takich problemów. W dodatku spieki przyczyniają się do obniżenia efektywności spalania. Dlatego im niższa zdolność spiekania ekogroszku, tym lepiej dla użytkownika.
Zawartość siarki
Wysokiej jakości ekogroszek powinien się też charakteryzować niską zawartością siarki. Wszystko dlatego, że wysoka zawartość siarki jest tym czynnikiem, który ma największy wpływ na zanieczyszczenie środowiska w procesie spalania. Zatem nie chcąc przyczyniać się do powstawania smogu i gryzącego zapachu dymu w otoczeniu domu, najlepiej stawiać na wysokiej jakości ekogroszek, który ma niską zawartość siarki.
Wilgotność
Choć niewielka ilość wody jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu spalania, to nadmierna wilgotność ekogroszku powoduje większą emisję substancji szkodliwych do atmosfery, rdzewienie kotła, a co najgorsze — znaczne obniżenie wydajności opału. Wszystko dlatego, że duża część energii powstająca w procesie spalania, zużywana zostaje na odparowanie wody zawartej w materiale opałowym. Do tego dochodzą rdzewiejące elementy kotła, co prowadzi do niepotrzebnego skrócenia żywotności urządzenia grzewczego. Dlatego najlepiej stawiać na węgiel groszek, który ma odpowiednią wilgotność, nie wyższą niż 12%.
Granulacja
Na dobre parametry ekogroszku składa się też odpowiednia granulacja. Dlaczego ma ona znacznie? Zbyt duża granulacja opału sprawia, że kocioł z podajnikiem pracuje głośniej, mniej wydajnie i do tego jest znacznie bardziej narażony na awarie. Zbyt mała granulacja ekogroszku nie sprzyja z kolei właściwemu przebiegowi procesu spalania, a niższa efektywność spalania to większe zużycie opału i w konsekwencji — wyższe koszty ogrzewania domu. Dlatego dobry ekogroszek to opał, który charakteryzuje równomierna granulacja, mieszcząca się w dopuszczalnym zakresie od 5 mm do 31,5 mm, choć im mniejszy zakres wielkości ziaren, tym lepiej. Ekogroszki w sklepie Sobianek.pl mieszczą się w przedziale od 7 mm do 25 mm.
Jak zweryfikować jakość ekogroszku?
Wysoka wartość opałowa, niska zawartość popiołu i siarki, optymalna wilgotność, niska spiekalność, odpowiednia granulacja to wszystko parametry, którymi sprzedawcy ekogroszku chcą przyciągnąć klientów. Nie zawsze jednak zachwalany produkt spełnia deklarowane przez dostawców wymagania. Jak to zweryfikować?
Niezawodnym sposobem jest zapoznanie się z certyfikatem jakości, który wskazuje, jakie parametry posiada sprzedawany ekogroszek. Analizując udostępnione informacje najlepiej upewnić się, czy dane zawarte w certyfikacie jakości są spójne z tym, co deklaruje sprzedawca, a także kiedy badania jakości zostały przeprowadzone — im bardziej aktualna data, tym mniejsze ryzyko, że jakość oferowanego ekogroszku w międzyczasie spadła.
A co jeśli nie możemy znaleźć certyfikatu jakości lub sprzedawca nie chce go udostępnić? Prawda jest taka, że producenci ekogroszku mają obowiązek udostępniać certyfikat jakości, więc odmowa przestawienia wymaganego dokumentu, a tym bardziej jego brak jest łamaniem prawa. Na pewno zakup ekogroszku, nawet dostępnego w atrakcyjnej cenie, może okazać się dużym błędem.
Poza zapoznaniem się z certyfikatem jakości ekogroszku warto także zapoznać się z opiniami użytkowników, które bez trudu można znaleźć w internecie. Oceny klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne, to znakomite źródło wiedzy o produkcie. Dużo mówi też reakcja producenta (lub jej brak) na komentarze klientów, szczególnie te krytyczne.
Ekogroszek a smog — dowiedz się, czy palenie ekogroszkiem pozwala zmniejszyć ilość smogu?
Ekogroszek luzem czy w workach — co najlepiej kupować?
Każdy, kto zastanawia się, jaki ekogroszek kupić z pewnością zadaje sobie pytanie, co jest lepsze — ekogroszek luzem czy ekogroszek workowany. Nie da się ukryć, że ekogroszek w workach zawsze będzie miał więcej zalet, niż ekogroszek luzem. Przede wszystkim kupując ekogroszek workowany, klient ma pewność, że kupuje dokładnie tyle opału, ile jest zadeklarowane na opakowaniu, ponieważ węgiel groszek jest konfekcjonowany na profesjonalnych liniach pakująco-ważących. Łatwo też na bieżąco kontrolować jego zużycie.
W dodatku ekogroszek w workach jest łatwiejszy w załadowywaniu, transportowaniu i przechowywaniu. Worki stanowią też dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, co sprawia, że łatwiej utrzymać odpowiednie parametry ekogroszku, na czele z wilgotnością, co dla jakości opału ma ogromne znaczenie.
Czym jest naprawdę dobry ekogroszek?
Naprawdę dobry ekogroszek to taki, który spełnia szereg kluczowych kryteriów, zapewniając użytkownikom efektywne, ekonomiczne i przyjazne użytkownikom ogrzewanie. Parametry, które definiują prawdziwie wysoką jakość tego paliwa, to wysoka wartość opałowa, jak najniższa zawartość popiołu i siarki, niska zdolność do powstawania spieków zanieczyszczających kocioł, niezbyt wysoka wilgotność i równomierna granulacja.
Wszystkie wyżej wymienione właściwości decydują o wyniku spalania ekogroszku, a więc o tym, co sprawia, że ogrzewanie domu będzie efektywne i jednocześnie ekonomiczne. Ekogroszek powinien być też czysty, czyli niepylący i pozbawiony zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić instalację grzewczą albo nadmiernie zanieczyszczać środowisko.
Gdzie można kupić najlepszy ekogroszek?
Wiedząc, jaki ekogroszek wybrać, pozostaje pytanie, gdzie kupić najlepszy ekogroszek. Oczywiście na rynku dostępne są przeróżne oferty, więc nie zawsze jest to łatwe. Dobrym rozwiązaniem jest zakup ekogroszku bezpośrednio od rekomendowanego producenta. Dzięki temu można liczyć na maksymalną jakość w minimalnej cenie. Bardzo dobry ekogroszek kupić można też w sprawdzonych sklepach internetowych i stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedaży materiałów opałowych. W każdym z tych źródeł warto szukać promocji, które są ogłaszane, gdy sezon grzewczy się zakończy.
Ekogroszek o wysokiej kaloryczności i innych doskonałych parametrach można też nabyć w popularnych marketach budowlanych, choć w tym przypadku trzeba się liczyć z wyjątkowo wysokimi cenami. Dlatego jest to dobra opcja tylko wtedy, gdy potrzebujemy ekogroszek kupić szybko i w stosunkowo niewielkich ilościach.
Najgorszą opcją jest z kolei zakup węgla groszku od nieznanych sprzedawców, ogłaszających się w internecie. Często kuszą oni bardzo atrakcyjnymi cenami, ale zazwyczaj wiąże się to z wątpliwą jakością paliwa. Tym bardziej, że oferowane w ten sposób produkty często nie mają certyfikatu, który potwierdzałby ich parametry.
Podsumowując, jeśli chcesz kupić ekogroszek do opalania Twojego domu, który prezentuje wysoką jakość, to zacznij od sprawdzenia jego właściwości. Należy wziąć pod uwagę, by węgiel groszek miał odpowiednią kaloryczność, niską zawartość popiołu, niską zawartość siarki, niską zdolność spiekania, optymalną wilgotność i równomierną wielkość granulatu. Podane przez sprzedawcę parametry porównaj z certyfikatem, który jest najlepszą gwarancją jakości. Zamiast ekogroszku luzem możesz też postawić na ekogroszek sprzedawany w workach, nawet jeśli cena będzie nieco wyższa — na pewno taki wybór Ci się opłaci. I co nie mniej ważne — wybieraj sprawdzonych dostawców. Dostępne w internecie opinie zarówno o poszczególnych produktach, jak i o jego producentach i sprzedawcach z pewnością pomogą zdecydować, jaki ekogroszek wybrać.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, co jest lepsze – pellet czy ekogroszek?
-
Ekogroszek
Węgiel groszek Lew Plus 29-27 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 5.00 na 5.Add To Cart1889,00 zł1699,00 zł -
-
Ekogroszek
Węgiel orzech TYTAN 1000 kg workowany
Oceniony 5.00 na 5.Add To Cart2049,00 zł1599,00 zł -
Ekogroszek
Węgiel groszek TYGRYS 26-24 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 4.63 na 5.Add To Cart1699,00 zł1549,00 zł -
Ekogroszek
Węgiel groszek PANTERA 27-25 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 4.84 na 5.Add To Cart1769,00 zł1599,00 zł -
Ekogroszek
Węgiel groszek LEW 29-27 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 4.73 na 5.Add To Cart1789,00 zł1669,00 zł
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy!
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy! Właściwe przechowywanie węgla to klucz do utrzymania …
Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca?
Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca? Wybór odpowiedniego rodzaju …
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia Nadchodzące chłodne miesiące to wyzwanie …
Ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek?
Ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek? Szacując koszty ogrzewania domu skupiamy się na tym, co …
Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek?
Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek? Kotły na ekogroszek, które w wielu domach zastępują niespełniające …
Jaki płomień w kotle na ekogroszek?
Jaki płomień w kotle na ekogroszek? Właściwe ustawienie kotła na ekogroszek jest kluczowe dla osiągnięcia …