Czy ekogroszek pozwala zmniejszyć ilość smogu?

zmiejszenie smogu, ekologiczne palenie

Kotły na ekogroszek cieszą się niesłabnącą popularnością przede wszystkim dlatego, że są tanie w eksploatacji i osiągają wysoką sprawność. Dodatkowo podajnik, w który wyposaża się takie piece, sprawia, że są one prawie bezobsługowe. Niestety, z uwagi na dość wysoką cenę, nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup takiego pieca. Sytuacja uległa zmianie z chwilą wprowadzenia przez rząd programu o nazwie „Czyste powietrze”. Obecnie, dzięki wysokim dotacjom, cena kotła na ekogroszek z podajnikiem jest bardziej przystępna. W tym artykule zostaną poruszone zagadnienia związane z korzyściami wynikającymi z używania ekogroszku oraz wpływem ekogroszku na środowisko.

Spis treści:

  1. Co to jest ekogroszek?
  2. Ekogroszek — czy to paliwo ekologiczne?
  3. Parametry ekogroszku
  4. Zalety ekogroszku
  5. Czym jest smog?
  6. Czy ekogroszek pozwala zmniejszyć ilość smogu?

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek produkowany jest na bazie węgla kamiennego, a także (rzadziej) w oparciu o węgiel brunatny. W porównaniu do tradycyjnego węgla opałowego odznacza się wysoką wartością opałową, niską zawartością siarki, popiołu i wilgoci, a także niewielką spiekalnością. Paliwo o odpowiednich parametrach technicznych uzyskuje się w wyniku odpowiedniego przetworzenia, na które składa się kilka procesów, między innymi:

  • wstępna selekcja jakościowa polegająca na rozdrobnieniu węgla i przesianiu go przez sito,
  • wzbogacanie węgla w ośrodku cieczy ciężkiej (woda z domieszką magnetytu), dzięki czemu eliminuje się kamień,
  • rozdzielanie na różne asortymenty, w zależności od uziarnienia.

Wstępne procesy produkcji ekogroszku przeprowadzane są w kopalni, natomiast ostateczna selekcja, przesiewanie i pakowanie przez producenta wyrobu to gwarancja, że w opakowaniach znajdzie się wyłącznie najwyższej jakości paliwo o odpowiedniej granulacji. Tak powstaje ekogroszek workowany Sobianek, dostępny w oddziałach oraz w sklepie internetowym firmy.

Ekogroszek – czy to paliwo ekologiczne?

Sugestywna nazwa skłania do zastanowienia się nad tym, czy ekogroszek jest ekologiczny. Mimo przedrostka „eko”, paliwo to nie należy do ekologicznych. Bazując na węglu, ekogroszek nie jest związany z odnawialnymi źródłami energii, które stanowią prawdziwie ekologiczne rozwiązania dla wytwarzania ciepła czy prądu.

Ze względu na mylące nazewnictwo, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o jego zmianie, wprowadzając jako akt obowiązujący Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Zgodnie z Rozporządzeniem, nazwę handlową „ekogroszek” zastąpiono nazwami handlowymi „groszek plus” i „groszek premium”. W handlu oraz w percepcji większości konsumentów termin „ekogroszek” wciąż jest obecny. Niemniej jednak producenci, w tym także firma Sobianek, stosują określenie „groszek plus” dla ekogroszku o parametrach od 25 do 27 MJ/kg, natomiast dla wyższych parametrów używają nazwy „groszek premium”.

W ofercie marki Sobianek groszkiem plus będzie więc dotychczasowy ekogroszek Pantera i Tygrys, a groszkiem Premium, flagowy Sobianek Lew oraz Lew Plus (o zmniejszonej emisyjności). Warto podkreślić, że parametry produktów Sobianek są zgodne nie tylko z rozporządzeniem, ale także potwierdzone badaniami akredytowanego laboratorium.

Parametry ekogroszku

Dobrej jakości ekogroszek cechuje wysoka wartość energetyczna i niezmienne, gwarantowane przez producenta parametry. Minimalne i maksymalne parametry groszku plus i groszku premium określa wspomniane wcześniej rozporządzenie, które ustala:

  • zawartość popiołu – dla groszku plus na poziomie maksymalnie 12%, a dla groszku premium – 7%,
  • zawartość siarki – dla groszku plus na poziomie maksymalnie 1,2%, a dla groszku premium – 0,8 %,
  • wartość opałową – dla groszku plus co najmniej 24 MJ/kg, a dla groszku premium – 25 MJ/kg,
  • zdolność spiekania – dla obydwu groszków maksymalnie 25 RI,
  • wymiar ziarna – dla obydwu groszków minimalnie 5 mm i maksymalnie 31,5 mm,
  • zawartość wilgoci – maksymalnie 15% dla groszku plus i maksymalnie 11% dla groszku premium,
  • zawartość podziarna (ziarna o mniejszych frakcjach niż odpowiednie) – dla obydwu groszków maksymalnie 10%,
  • zawartość nadziarna (ziarna o większych frakcjach niż odpowiednie) – dla obydwu groszków maksymalnie 5%.

Należy podkreślić, że rozporządzenie dopuszcza odchylenia od obowiązujących wytycznych, jednak są one ściśle określone.

Zalety ekogroszku

Do najważniejszych zalet ekogroszku należą:

  • określona granulacja, co sprawia, że opał ten można stosować w piecach z podajnikiem. Dzięki temu proces dozowania i spalania paliwa zachodzi automatycznie (wystarczy raz na kilka dni uzupełnić jego ilość w zasobniku),
  • brak miału i pyłu węglowego, dzięki czemu w kotłowni łatwo utrzymać czystość,
  • paliwo najwyższej jakości, dzięki czemu w wyniku spalania powstaje niewiele dymu i popiołu, zmniejsza się więc zanieczyszczanie środowiska,
  • wysoka wartość opałowa, co pozwala zmniejszyć ilość zużycia paliwa,
  • wysoka sprawność pieców spalających ekogroszek, znacznie zmniejszająca koszty ogrzewania.

Decydując się na ekogroszek, warto wybierać produkt workowany, który gwarantuje zachowanie większej czystości i łatwości w transporcie oraz przechowywaniu. Ekogroszek workowany Sobianek, kupiony w sklepie internetowym, pakowany jest na palety, zabezpieczany kapturem z folii termokurczliwej z filtrem UV i wysyłany pod wskazany adres na terenie całego kraju nieodpłatnym transportem (jeśli klient zdecyduje się na przedpłatę). Sobianek współpracuje z firmami kurierskimi, które dysponują samochodem z windą i wózkiem paletowym, a opakowanie zbiorcze to waga 1000 kg (40 worków po 25 kg).

Warto zaznaczyć, że dostarczoną paletę należy rozładować jak najszybciej, żeby nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci pod kapturem foliowym. Worki przechowuje się w ciepłym i suchym miejscu, a na dwie doby przed zasypaniem kotła, trzeba je otworzyć – wówczas wilgoć, która naturalnie gromadzi się w opakowaniu, odparuje, nie wpływając ujemnie na proces spalania ekogroszku.

Czym jest smog? Zanieczyszczenie powietrza a ekogroszek

Polska boryka się z jednym z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie, zwłaszcza biorąc pod uwagę pyły o średnicy do 2,5 mikrometra, nazywane PM 2,5. W skład tych pyłów wchodzą niebezpieczne dla zdrowia związki, takie jak metale ciężkie, siarka, azot czy substancje z grupy WWA. Normy, zarówno unijne, jak i krajowe, określają maksymalne średnioroczne stężenie tych pyłów na poziomie 25 μg/m3, ale w niektórych miejscach w Polsce ta wartość sięga nawet powyżej 30 μg/m3. Zanieczyszczenie to ściśle wiąże się ze smogiem, który powstaje w wyniku jednoczesnego występowania zanieczyszczeń i specyficznych warunków atmosferycznych, takich jak brak wiatru czy inwersja termiczna hamująca zjawisko konwekcji.

Największymi źródłami emisji szkodliwych substancji w naszym kraju są przede wszystkim indywidualne domy, małe kotłownie oraz drobne przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. Najbardziej nasilone zanieczyszczenie występuje w okresie grzewczym, trwającym od września do kwietnia. Oznacza to, że przez większą część roku powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, a to przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia wielu Polaków. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Od wielu lat energetyka oparta na węglu jest transformowana w kierunku odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak proces długotrwały i wymagający znaczących nakładów finansowych. Dlatego stosując już dziś wysokiej jakości paliwo, takie jak dobry ekogroszek, zamiast tradycyjnego węgla, przyczyniamy się do zmniejszenia smogu.

Czy ekogroszek pozwala zmniejszyć ilość smogu?

Piece na ekogroszek, dzięki zastosowaniu specjalnych palników retortowych, uwalniają do atmosfery mniejsze ilości substancji szkodliwych, np. tlenku węgla, furanów, dioksyn, węglowodorów aromatycznych i pyłów, niż tradycyjne piece na paliwa stałe. Niska zawartość siarki w ekogroszku sprawia, że podczas jego spalania wydziela się bardzo mało szkodliwych tlenków tego pierwiastka. Kotły na ekogroszek charakteryzuje dozowanie odpowiedniej ilości paliwa w celu uzyskania żądanej temperatury, wysoka wartość opałowa, spala się go w sezonie znacznie mniej, w porównaniu z innymi paliwami. W tradycyjnych kotłach zasypowych węgiel ten spalany jest „na raz”. Dlatego też ekogroszku spalamy znacznie mniej w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Niestety, nowoczesne, automatyczne piece na ekogroszek to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Ta inwestycja nie musi jednak być pokryta z własnej kieszeni. Tak jak zostało wspomniane na początku artykułu, wymieniając kocioł tradycyjny na przeznaczony do ekogroszku, można skorzystać z programu „Czyste powietrze”. W zależności od jego edycji zmieniają się warunki finansowania, jednak dopłaty zawsze pozwalają na obniżenie kosztów zakupu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów, zapraszamy do lektury naszych tekstów blogowych, np. o tym , albo Jaka jest i od czego zależy  .

Biorąc pod uwagę zarówno cechy samego ekogroszku, jak i możliwości nowoczesnych kotłów, można stwierdzić, że ogrzewanie ekogroszkiem wpływa na zmniejszenie smogu. Muszą być jednak przy tym spełnione dwa warunki: konieczne jest stosowanie paliwa wysokiej jakości, pochodzącego od uznanego producenta i spalanie w wysokowydajnym kotle na ekogroszek.

jaki kocioł na pellet i ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Jaki kocioł na pellet i ekogroszek?

Jaki kocioł na pellet i ekogroszek?Rozwój technologii grzewczych przynosi coraz więcej możliwości wyboru efektywnych, ekologicznych …

Czytaj więcej →
Jaki kocioł na ekogroszek 5 klasy
BLOG EKSPERTÓW

Jaki kocioł na ekogroszek 5 klasy?

Jaki kocioł na ekogroszek 5 klasy? Myślisz o zakupie nowoczesnego kotła na ekogroszek, ale szeroka …

Czytaj więcej →
Jak zlikwidować spieki w kotle na ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Jak zlikwidować spieki w kotle na ekogroszek?

Jak zlikwidować spieki w kotle na ekogroszek? Powstawanie spieków żużlowych i koksowych to problem, który …

Czytaj więcej →
Jak sprawdzić kaloryczność pelletu
BLOG EKSPERTÓW

Jak sprawdzić kaloryczność pelletu?

Jak sprawdzić kaloryczność pelletu? Pellet to materiał opałowy, który ma wiele zalet. Jest ekologiczny, ekonomiczny, …

Czytaj więcej →
Czy ekogroszek premium plus jest dobry
BLOG EKSPERTÓW

Czy ekogroszek Premium Plus jest dobry?

Czy ekogroszek Premium Plus jest dobry? Ekogroszek Premium Plus to wysokiej jakości paliwo stałe, które …

Czytaj więcej →
Co to jest pellet opałowy
BLOG EKSPERTÓW

Co to jest pellet opałowy?

Co to jest pellet opałowy? Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi rozwiązaniami w dziedzinie ogrzewania, pellet …

Czytaj więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0
KOSZYK
  • BRAK PRODUKTÓW W KOSZYKU