Jak wysuszyć ekogroszek?

Wysoka wartość opałowa, stosunkowo niewielka ilość zanieczyszczeń, stabilna cena w porównaniu z wieloma innymi materiałami opałowymi oraz wygoda użytkowania sprawiły, że ekogroszek to paliwo, które cieszy się dużą popularnością. Jednak chcąc w pełni wykorzystać jego potencjał grzewczy trzeba zadbać o to, by do kotła trafiał wyłącznie suchy ekogroszek. Jak więc poradzić sobie, jeśli węgiel groszek zawilgotnieje? Jak wysuszyć ekogroszek?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są główne przyczyny nadmiernego zawilgocenia ekogroszku?

Wśród przyczyn nadmiernego zawilgocenia materiału opałowego są takie, które leżą po stronie producentów i dystrybutorów, jak i takie, do których przyczyniają się sami użytkownicy. Mamy tu na myśli zarówno nieprawidłowe metody wydobycia węgla i produkcji ekogroszku, jak i niewłaściwe przechowywanie oraz transport. Może zdarzyć się, że ekogroszek, szczególnie sprzedawany luzem, jest magazynowany w zadaszonych halach, ale i nie zawsze jest on właściwie przechowywany przez jego użytkowników.

Jak rozpoznać nadmierne zawilgocenie lub przesuszenie ekogroszku?

Na pewno wiesz, że ekogroszek nie jest i nawet nie powinien być nadmiernie suchy, ale nie może być też zbyt mokry. Wilgotność na poziomie 10% jest całkowicie normalna, a wręcz pożądana dla prawidłowego przebiegu procesu spalania – para wodna pełni w nim bowiem ważną rolę. Jak zatem rozpoznać, kiedy materiał opałowy przekracza zwykły poziom wilgotności?

Przemoczony ekogroszek na szczęście można rozpoznać dokładnie się mu przyglądając. Mokry opał jest błyszczący i ma intensywnie czarny kolor. Ekogroszek o prawidłowym poziomie wilgoci jest matowy i ciemno szary. Jeśli jednak węgiel groszek jest jasnoszary to prawdopodobnie jest zbyt suchy, co możemy potwierdzić obserwując ile pyłu unosi się podczas jego przesypywania. Ekogroszek o prawidłowych parametrach nie powinien generować dużej ilości pyłu.

Jeśli kupujesz węgiel w workach nie przejmuj się jeśli po wewnętrznej stronie opakowań zauważysz ślady wilgoci. Niewielka ilość wody powstaje w wyniku naturalnego odparowywania wilgoci z węgla i nie jest niczym niepokojącym.

Pamiętaj, że może zdarzyć się, że na wierzchnich warstwach ekogroszek jest suchy, a pod spodem niestety już nie. Dlatego zawsze przegarnij wierzchnią warstwę i sprawdź czy cały zgromadzony materiał opałowy ma te same właściwości.

Dowiedz się także, jak sprawdzić kaloryczność ekogroszku.

Dlaczego ekogroszek nie może być mokry?

Palenie mokrym ekogroszkiem jest niewłaściwe z trzech zasadniczych powodów – zmniejszania żywotności kotła na ekogroszek, zwiększonego zużywania opału w sezonie grzewczym oraz niepotrzebnego zanieczyszczania powietrza.

Znaczne ryzyko awarii urządzenia grzewczego

Po pierwsze palenie mokrym ekogroszkiem może szybko doprowadzić do awarii kotła na ekogroszek. Wszystko dlatego, że na początkowym etapie spalania unosi się para wodna i metalowe części urządzenia grzewczego w kontakcie z wodą zaczynają szybko korodować. Poza tym taka praktyka prowadzi też do powstawania sadzy i szybszego zanieczyszczania się instalacji grzewczej, w tym do zatykania się przewodów kominowych.

Większe zużycie opału

Po drugie palenie mokrym ekogroszkiem jest nieekonomiczne, gdyż energia powstająca procesie spalania nie zostaje zużytkowana na wytworzenie ciepła, lecz na odparowanie wilgoci z opału. W efekcie dochodzi do znacznych strat ciepła, a także do nadmiernego zużycia materiału opałowego.

Warto pamiętać, że proces spalania składa się z kilku etapów. W momencie kiedy temperatura opału sięga 100°C następuje odparowanie wody. Gdy temperatura sięga 200°C rozpoczyna się odgazowywanie materiału opałowego. Przy 400°C następuje zapłon gazów i dopiero przy 500°C zasadnicze spalanie ekogroszku. Jeśli ekogroszek będzie mokry to wydłużymy fazę odparowywania wody i zaburzymy cały proces spalania.

Zanieczyszczanie środowiska

I po trzecie podczas spalania mokrego ekogroszku do atmosfery przedostaje się dużo więcej szkodliwych substancji, niż wtedy gdy spalamy ekogroszek o prawidłowej wilgotności. Tym samym przyczyniamy się do nadmiernego zanieczyszczania naszego otoczenia.

Jak wysuszyć mokry ekogroszek?

Na pewno wiesz, że suchy ekogroszek przechowywany luzem może trafić bezpośrednio do podajnika, natomiast ekogroszek workowany musi zostać wcześniej otwarty, tak aby miał szansę przez kilka dni pozbyć się ewentualnego nadmiaru wilgoci. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy takie podejście nie wystarczy, bo ekogroszek jest zbyt mokry? Pozostawienie ekogroszku w otwartych workach nie wystarczy!

Ekogroszek luzem czy workowany? Poznaj wady i zalety każdego z rozwiązań!

W takim wypadku konieczne jest podzielenie opału na mniejsze partie i przenoszenie ich do ciepłego oraz dobrze wentylowanego pomieszczenia. Należy rozłożyć przyniesiony ekogroszek na płaskiej powierzchni, na przykład na plandekę lub folię budowlaną, aby miał szansę przeschnąć. Dodatkowo, aby przyspieszyć ten proces trzeba regularnie przerzucać ekogroszek, aby granulat mógł schnąć równomiernie.

Czy istnieje inny sposób na suszenie ekogroszku? Tak, istnieją nowoczesne rozwiązania pozwalające na szybkie i skuteczne suszenie ekogroszku, ale są to technologie drogie i nieopłacane w przypadku indywidualnego zastosowania. Dużo lepiej zapobiegać zawilgacaniu materiału opałowego lub suszyć go w tradycyjny sposób.

Ile czasu schnie mokry ekogroszek?

To, ile czasu schnie zawilgocony ekogroszek zależy od wielu czynników, a więc zarówno od stopnia zawilgocenia, jak i od warunków, które uda się mu zapewnić w procesie suszenia. Częste przerzucanie ekogroszku i suszenie go w pomieszczeniu o dobrej cyrkulacji powietrza znacząco przyspieszy ten proces. Pomocne może być też zastosowanie wentylatora, który poprawi przepływ powietrza i odparowywanie wilgoci, osuszacza powietrza albo ustawienie dodatkowego źródła ciepła, oczywiście pamiętając, by opał nie miał z nim bezpośredniego kontaktu. Trzeba się jednak nastawić na co najmniej kilka dni pracy. Warto przy tym nie przesadzić w drugą stronę! Nadmiernie wysuszony ekogroszek traci na masie i jego spalanie jest mniej opłacalne. Dlatego przez cały czas warto monitorować proces suszenia ekogroszku.

Jak zapobiegać zawilgoceniu ekogroszku?

Suszenie ekogroszku jest zajęciem czasochłonnym i pracochłonnym, dlatego dużo lepiej podjąć kroki, które zapobiegną nadmiernemu zawilgoceniu opału.

O tym, by w sezonie grzewczym cieszyć się suchym ekogroszkiem trzeba myśleć już na etapie jego zakupu. Dlatego należy kupować ekogroszek u sprawdzonego dostawcy, który dba o utrzymanie właściwych parametrów sprzedawanego węgla. Warto też stawiać na ekogroszek workowany, ponieważ opakowania stanowią dodatkową barierę przed dostępem wody do materiału opałowego. To ważne, ponieważ w większości przypadków ekogroszek sprzedawany luzem jest bardziej podatny na zawilgocenie niż ekogroszek w workach. W dodatku ekogroszek workowany ma na każdym opakowaniu wypisane parametry, w tym wilgotność, więc wiesz dokładnie co kupujesz i za co płacisz. Dobrze jest też pomyśleć o zakupie ekogroszku w odpowiednim terminie, czyli najlepiej późną wiosną lub latem. Ładna, ciepła pogoda wiosną i latem sprzyja utrzymaniu właściwych parametrów materiału opałowego.

Jaki ekogroszek kupić? Poznaj naszej wskazówki!

Kolejna rzecz, którą można zrobić, aby uniknąć konieczności suszenia ekogroszku jest przestrzeganie zasad przechowywania ekogroszku. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że po zakupie nie należy zostawiać przez dłuższy czas materiału opałowego na dworze, szczególnie jeśli pogoda jest niekorzystna. Należy też odpowiednio przygotować pomieszczenie do przechowywania ekogroszku. Węgiel groszek najlepiej przechowywać w suchym miejscu zapewniającym dobrą cyrkulację powietrza. Ekogroszku w workach nie powinno się stawiać bezpośrednio na ziemi. Worki najlepiej ułożyć na palecie lub innym podwyższeniu, a przy braku takiej możliwości – przynajmniej na płasko rozłożonych kartonach. Można też umieścić opał w kotłowni w pobliżu kotła, co jednocześnie ułatwi dokładanie opału do podajnika. Jeśli jesteś na etapie przygotowywania kotłowni możesz rozważyć zastosowanie ogrzewania podłogowego, które w razie konieczności wysuszenia ekogroszku, szczególnie przechowywanego luzem, przyspieszy cały proces.

Jeśli zawsze chcesz mieć do dyspozycji ekogroszek od optymalnych parametrach i odpowiedniej wilgotności:

  • kupuj wysokiej jakości ekogroszek od sprawdzonych dostawców, najlepiej ekogroszek workowany z systemem mikrowentylacji,
  • nie czekaj z zakupem opału do ostatniej chwili,
  • zadbaj o prawidłowe przechowywanie ekogroszku, nie trzymaj materiału opałowego na dworze, a do tego starannie wybierz i przygotuj pomieszczenie do jego magazynowania.
BLOG EKSPERTÓW

Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy!

Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy! Właściwe przechowywanie węgla to klucz do utrzymania …

Czytaj więcej →
BLOG EKSPERTÓW

Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca?

Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca? Wybór odpowiedniego rodzaju …

Czytaj więcej →
BLOG EKSPERTÓW

Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia

Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia Nadchodzące chłodne miesiące to wyzwanie …

Czytaj więcej →
ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek?

Ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek? Szacując koszty ogrzewania domu skupiamy się na tym, co …

Czytaj więcej →
Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek?

Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek? Kotły na ekogroszek, które w wielu domach zastępują niespełniające …

Czytaj więcej →
jaki płomień w kotle na ekogroszek
BLOG EKSPERTÓW

Jaki płomień w kotle na ekogroszek?

Jaki płomień w kotle na ekogroszek? Właściwe ustawienie kotła na ekogroszek jest kluczowe dla osiągnięcia …

Czytaj więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0
KOSZYK
  • BRAK PRODUKTÓW W KOSZYKU