Jak przechowywać pellet drzewny?

Pellet opałowy, na czele z pelletem drzewnym, to materiał opałowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań na temat tego, jak prawidłowo przechowywać pellet drzewny. Dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje na temat tego jak właściwie przechowywać i jak zabezpieczyć pellet workowany i składowany luzem przed czynnikami negatywnie wpływającymi na jego jakość.

Czytając poniższy tekst dowiesz się:

Jak przechowywać pellet wewnątrz budynków?

Przechowywanie pelletu wewnątrz budynków wymaga starannego wyboru miejsca oraz jego odpowiedniego przygotowania. Staranne podejście do tego tematu pozwoli zachować optymalne parametry pelletu do wykorzystywania go jako materiał opałowy przez cały sezon grzewczy.

Jakie pomieszczenia najlepiej nadadzą się do przechowywania pelletu opałowego?

Idealnym miejscem do składowania pelletu jest kotłownia, magazyn lub piwnica, choć pellet drzewny można też z powodzeniem przechowywać w garażu, na strychu albo w odpowiednio zabezpieczonych szopach. Najważniejsze jest to, by było to miejsce suche, dobrze wentylowane i chronione przed gwałtownymi zmianami temperatury. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć pellet drzewny przed wilgocią, która ma bardzo negatywny wpływ na parametry tego materiału opałowego. Warto także zwrócić uwagę na fakt, by było to pomieszczenie na tyle duże, by wygodnie składować w nim zarówno pellet luzem, jak i pellet workowany.

Jak przygotować pomieszczenie do przechowywania pelletu?

Przygotowując pomieszczenie na magazynowanie pelletu należy upewnić się czy podłoga jest sucha i czysta. Jeśli mamy zamiar magazynować pellet w workach, to najlepiej dodatkowo oddzielić pellet od podłoża, układając worki na palecie lub innym podwyższeniu, które zapewni optymalną cyrkulację powietrza. Jeśli zamierzamy składować pellet luzem, to dobrym pomysłem jest użycie dużych skrzyń lub pojemników.

Koniecznie należy zadbać o to, by pellet opałowy nie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, tak aby nie doprowadzić do zapłonu materiału opałowego i tym samym by nie zagrozić swojemu bezpieczeństwu. Przygotowując pomieszczenie warto też zorganizować przestrzeń tak, by mieć łatwy dostęp do pelletu potrzebnego do zasilania kotła.

Dowiedz się, co sprawdzi się lepiej do ogrzewania domu – pellet czy ekogroszek!

Jak przechowywać pellet na zewnątrz?

Jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem do przechowania pelletu przez cały sezon grzewczy to konieczne może być przechowywanie pelletu na dworze. Optymalnym miejscem w takim przypadku będzie altana, przestrzeń pod schodami lub inna zadaszona przestrzeń. Decydując się na przechowywanie pelletu na zewnątrz należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie foliowe opakowania są szczelne. Wszelkie dziury należy zakleić wodoodporną taśmą. Dodatkowo należy paletę z pelletem workowanym dokładnie owinąć folią lub plandeką, dzięki której stworzymy dodatkową izolację przed wilgocią, a także lepiej zabezpieczymy materiał opałowy przed drobnymi gryzoniami, które niejednokrotnie przegryzają foliowe opakowania.

Czytaj też: ekogroszek luzem czy workowany? Co lepiej wybrać?

Przed jakimi czynnikami należy chronić pellet, by zachować jego wysoką jakość?

Największym zagrożeniem dla pelletu jest wilgoć. Dlatego chcąc zachować pellet w dobrej jakości należy ochronić go przed potencjalnym zalaniem, składując go w suchym miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza, a także przygotowując dodatkową warstwę izolacyjną, która zabezpieczy pellet przed powstawaniem pleśni. Przechowywanie pelletu w odpowiednich warunkach sprawi, że nie straci swoich właściwości. Ponadto rekomendujemy zabezpieczenie paliwa przed zbyt wysokimi temperaturami oraz przed bezpośrednim kontaktem z ogniem. Dobrze jest też chronić pellet w workach przed zwierzętami, takimi jak myszy, szczury lub wiewiórki, niejednokrotnie niszczącymi opakowania, w których pellet jest przechowywany.

Czy wiesz, jak powstaje ekogroszek? Sprawdź!

Jak ekonomicznie ustawić kocioł na pellet?
BLOG EKSPERTÓW

Jak ekonomicznie ustawić kocioł na pellet?

Jak ekonomicznie ustawić kocioł na pellet? W dobie rosnących kosztów energii oraz coraz większej świadomości …

Czytaj więcej →
Pellet wysokokaloryczny - czym jest
BLOG EKSPERTÓW

Pellet wysokokaloryczny – czym jest?

Pellet wysokokaloryczny – czym jest? W świecie, w którym troska o środowisko i poszukiwanie efektywnych …

Czytaj więcej →
Na ile wystarcza tona pelletu?
BLOG EKSPERTÓW

Na ile wystarcza tona pelletu?

Na ile wystarcza tona pelletu? Pellet drzewny jest coraz chętniej wybieranym materiałem opałowym do ogrzewania …

Czytaj więcej →
Jak często czyścić kocioł na pellet
BLOG EKSPERTÓW

Jak często czyścić kocioł na pellet?

Jak często czyścić kocioł na pellet? Użytkownicy kotłów na pellet doskonale wiedzą, że podstawą efektywnego …

Czytaj więcej →
Ile potrzeba pelletu drzewnego do ogrzania domu?
BLOG EKSPERTÓW

Ile potrzeba pelletu drzewnego do ogrzania domu?

Ile potrzeba pelletu drzewnego do ogrzania domu? Pellet drzewny stał się popularnym paliwem do ogrzewania …

Czytaj więcej →
dlaczego ceny pelletu się tak różnią
BLOG EKSPERTÓW

Dlaczego ceny pelletu się tak różnią?

Dlaczego ceny pelletu się tak różnią? Popularność pelletu drzewnego jako ekologicznego i efektywnego źródła ciepła …

Czytaj więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1
KOSZYK