Pellet, czy ekogroszek – czym lepiej ogrzewać dom?

Osoby, które zamierzają zastąpić swój tradycyjny piec na węgiel dużo bardziej ekonomicznym i ekologicznym modelem, stają przed poważnym dylematem. Wybór jest naprawdę trudny, ponieważ zarówno pellet, jak i ekogroszek pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego paliwa, aby móc w pełni cieszyć się niskim kosztem ogrzewania.

Czym ogrzewać dom? Pellet czy ekogroszek. Porównanie cen pelletu i ekogroszku

Nowoczesne piece cechuje bardzo wysoka sprawność. Są one w pełni zautomatyzowane i prawie bezobsługowe. Działania użytkownika polegają głównie na wybieraniu popiołu i uzupełnianiu zasobnika na paliwo. Cały proces spalania jest kontrolowany elektronicznie przez procesor. Steruje on podawaniem paliwa i powietrza do paleniska, utrzymując w ogrzewanych pomieszczeniach odpowiednią temperaturę. Wyposażenie pieców w podajniki pozwala na uzupełnianie paliwa raz na kilka dni, a nawet raz w tygodniu i rzadziej.

Wartość opałowa

Wartość energetyczna ekogroszku jest znacznie wyższa niż pelletu i wynosi od 24 MJ/kg do 32 MJ/kg, a nawet więcej, natomiast dla dobrej jakości pelletu szacuje się na poziomie od 17 MJ/kg. Wyższa wartość opałowa sprawia, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła, trzeba więc spalić dużo więcej pelletu niż ekogroszku.

Cena

Ceny obydwu paliw są dość porównywalne – jedna tona kosztuje od 850 do 1000 zł, w zależności od jakości danego paliwa oraz producenta, który je wytwarza. Należy jednak pamiętać, że tańszy pellet zawiera zazwyczaj różne zanieczyszczenia, które w skrajnym przypadku mogą spowodować odkładanie się zgorzeliny lub spieku blokującego palnik oraz mechanizm czyszczący w kotłach o stosunkowo małej mocy. Produkty sprzedawane w cenie odbiegającej od średniej rynkowej cechuje również niska odporność mechaniczna, która skutkuje rozpadaniem się granulatu biomasy, przez co kocioł nie może spalić surowca w całości. Dlatego do ogrzania domu warto wybierać sprawdzony pellet od renomowanego producenta i dostawcy. Dotyczy to także ekogroszku workowanego. Aby zagwarantować prawidłową i długoletnią pracę pieca, należy wybierać węgiel, którego cena będzie adekwatna do wysokich parametrów jakościowych.

Zużycie paliwa

Wysoka kaloryczność ekogroszku sprawia, że jest on bardziej wydajny od pelletu. Zatem do ogrzewania tego samego domu należałoby zakupić dużo większą ilość pelletu niż ekogroszku.

Obsługa

Piec na ekogroszek jest bardziej kłopotliwy w użytkowaniu, ponieważ:

  • przenoszenie i napełnianie zasobnika ciężkim workiem ekogroszku wymaga od użytkownika większej sprawności i siły niż ma to miejsce przy lekkim pellecie,
  • w procesie spalania ekogroszku powstaje dużo więcej popiołu, zatem trzeba go częściej wybierać,
  • ekogroszek, w przeciwieństwie do pelletu brudzi i pyli, zatem kotłownię należy też dużo częściej sprzątać,
  • popiół powstający przy spalaniu ekogroszku trzeba utylizować, natomiast popiół z pelletu można wysypywać na trawnik, a nawet wykorzystać w charakterze nawozu (zawiera wapń, fosfor, potas i różne mikroelementy).

Zgodnie z powyższym, pellet można uznać za dużo wygodniejsze paliwo stałe niż ekogroszek.

Miejsce przechowywania

Kotłownia lub inne miejsce, w którym będzie przechowywany pellet, powinna być bardzo duża – znacznie większa niż w przypadku ekogroszku. Ponadto nie może być narażona na wilgoć, która znacząco wpłynie na jakość paliwa.

Koszty ogrzewania

Ponieważ ekogroszek jest bardziej wydajny, z pewnością koszty ogrzewania domu ekogroszkiem będą niższe od ogrzewania pelletem. Różne źródła podają odmienne wartości, przykładowo: dla ekogroszku koszty ogrzewania wynoszą 0,19 zł/kWh, zaś dla pelletu: 0,26 zł/kWh.

Porównując obie wartości, łatwo obliczyć, że koszty ogrzewania pelletem są o 0,07 zł/kWh większe, niż ekogroszkiem, co daje około 27%.

Ekologia

Ekogroszek zawiera spore ilości siarki i chloru, co sprawia, że emituje do środowiska więcej szkodliwych substancji. Podczas spalania ekogroszku powstaje również dużo więcej popiołu (do 10%), niż przy spalaniu pelletu (0,7%), dlatego uważa się, że pellet stanowi bardziej ekologiczne źródło ciepła. Nowoczesne rozwiązania techniczne oraz dobra jakość pelletu przekładają się na niewielką ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery w porównaniu z ekogroszkiem. Ponadto, popiół powstający ze spalania pelletu nie wymaga utylizacji. Można go bez obawy rozsypywać na ziemi.

Pellet czy ekogroszek – co wybrać

Na pytanie, czym ogrzać dom: pelletem czy ekogroszkiem, odpowiedź jest następująca: wszystko zależy od rodzaju posiadanego pieca. Kocioł przystosowany do spalania biomasy drzewnej czy rolniczej nie będzie dobry do opalu węglowego. I odwrotnie, rozwiązania konstrukcyjne przyjęte dla ekogroszku mogą mieć problemy przy stosowaniu granulatu drzewnego. Jeżeli budujemy nowy dom i mamy możliwość wyboru paliwa, dylemat sprowadza się do trzech zasadniczych kwestii:

  • finansowych – paliwo węglowe jest bardziej kaloryczne niż biomasa,
  • technicznych – zaletą obydwu zasobów energetycznych jest możliwość ich zakupu w solidnych opakowaniach foliowych. Pellet i ekogroszek workowany zapewniają utrzymanie kotłowni w czystości,
  • środowiskowych – jeden to węgiel kamienny, którego spalanie nieuchronnie powoduje uwalnianie do atmosfery dwutlenku węgla, który od milionów lat leżał głęboko w ziemi. Pellet to surowiec odnawialny. Jego spalanie również powoduje emisję CO2, ale jest to węgiel pobrany wcześniej z atmosfery przez rośliny i który za chwilę ponownie zostanie przez nie skonsumowany, dlatego też per saldo ilość tej szkodliwej substancji w atmosferze się nie zmienia.

Porównanie właściwości pelletu i ekogroszku

W przypadku gdy zajmujemy się ekogroszkiem workowanym, jest to produkt wytwarzany z jednego surowca naturalnego, jakim jest węgiel kamienny. Tylko bowiem ten materiał gwarantuje spełnienie określonym norm środowiskowych. Natomiast dobry pellet może być produkowany z różnych komponentów. Jednym z nich są zrębki, odpady, wióry, trociny z drewna iglastego i liściastego. Oprócz formy drzewnej ten opał może mieć także postać agro-, m.in. ze słomy, która zostaje po skoszeniu zboża i roślin uprawnych (np. rzepaku), wysuszonego siana, torfu, łuski słonecznika, a nawet przydomowego trawnika. W poniższej tabeli zaprezentowano najważniejsze zalety i zastosowanie tego ekologicznego paliwa w wybranych kategoriach rodzajowych.

Rodzaj pelletu Charakterystyka
drzewny
  • jedno z najpopularniejszych ekologicznych paliw odnawialnych,
  • charakteryzuje się niską zawartością wilgoci oraz popiołu,
  • znajduje zastosowanie w piecach podajnikowych, kotłach i kominkach,
  • idealnie nadaje się do ogrzewania zarówno domów mieszkalnych, jak i zakładów produkcyjnych, hal przemysłowych i elektrociepłowni,
  • sprzedawany w formie walców o średnicy od 6 do 12 mm. Cieńszy pellet (do 8 mm) może być wykorzystywany w mniejszych urządzeniach grzewczych, natomiast grubszy wykorzystywany jest w urządzeniach przemysłowych,
  • sprawdza się tam, gdzie użytkownik oczekuje wygody i czystości,
  • może być również wykorzystywany jako ekościółka dla zwierząt domowych, zapewniając utrzymanie czystości w oborze i zagrodzie.
słomiany
  • naturalny produkt o dobrych właściwościach i parametrach jakościowych,
  • nie wytwarza pyłu,
  • cenne paliwo energetyczne zawierające stosunkowo dużą zawartość części lotnych, dzięki którym spalanie paliwa jest niezwykle efektywne,
  • ma wysoką wartość opałową,
  • nie generuje do powietrza CO2,
  • ten typ może zostać wykorzystany jako nawóz mineralny ze względu na wysoką zawartość pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin zielonych lub jako cenny dodatek do kompostu.
słonecznikowy
  • wysokiej jakości produkt o dużej wartości energetycznej,
  • materiał czysty, bez żadnego piasku i szkodliwych substancji dla zdrowia,
  • ze względu na swoje właściwości energetyczne oraz wygodę dla użytkownika zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii,
  • może być także wykorzystywany jako biopaliwo,
  • wyróżnia go niska zawartość wilgoci i niewielka zawartość popiołu,
  • niezwykle opłacalne paliwo do ogrzewania domów,
  • łatwy w magazynowaniu, nie brudzi, nie wydziela przykrego zapachu, dobry dla alergików,
  • odporny na samozapłon.
torfowy
  • z powodzeniem można stosować wszędzie tam, gdzie do tej pory wykorzystywany był węgiel i drzewo,
  • ma zastosowanie w kominkach, piecach jedno- i wielorodzinnych domów oraz kotłach przemysłowych,
  • niższy koszt w porównaniu do tradycyjnych paliw opałowych,
  • kaloryczność wynosi średnio 18 MJ/kg, co stanowi ok. 70–80% wartości opałowej węgla (ekogroszku) dobrej jakości,
  • niska zawartość siarki, tylko 0,2%,
  • ciepło odczuwalne przy spalaniu jest 3-krotnie wyższe niż w przypadku standardowego drewna kominkowego,
  • nie pozostawia czarnej sadzy w przewodach kominowych i komorze spalania,
  • popiół po spaleniu brykietu jest w 100% ekologiczny, stanowiąc doskonały nawóz o właściwościach potasowo-fosforowych.
trawiasty
  • trawa stanowi materiał o wysokiej podatności na pelletowanie,
  • biomasa zawiera bardzo dużą zawartość ligniny w porównaniu do innych surowców pochodzenia roślinnego, co przyczynia się do łatwiejszego formowania pelletu, podnosząc jego trwałość,
  • możliwość stosowania w piecach z automatycznym zasobnikiem.

Powyższe zalety sprawiają, że ten surowiec może być wykorzystywany zarówno do ogrzania domu, jak i do nawożenia upraw czy jako ściółka dla zwierząt gospodarskich. Z kolei ekogroszek to typowo materiał opałowy, dobry do kominków i pieców podajnikowych. Ich zastosowanie jest więc różne, choć łatwo zauważyć, co jest bardziej ekologiczne.

Podsumowanie

Stosowanie nowoczesnych pieców na ekogroszek i pellet jest ekologiczne i ekonomiczne. W porównaniu z tradycyjnymi „kopciuchami” daje niezwykły komfort obsługi i oszczędność czasu. Z obliczeń wynika, że ogrzewanie domu z użyciem pieców na pellet jest o około 27% droższe od ogrzewania ekogroszkiem. Czynniki ekonomiczne nie powinny jednak stanowić jedynego kryterium przy wyborze pieca. Można spojrzeć na to zagadnienie szerzej – ogrzewanie ekogroszkiem workowanym jest tańsze, jednak wymaga większej sprawności fizycznej i utrudnia zachowanie czystości w kotłowni. Pellet nie brudzi, ma przyjemny zapach i jest bardziej przyjazny środowisku.

BLOG EKSPERTÓW

Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy!

Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy! Właściwe przechowywanie węgla to klucz do utrzymania jego wysokiej wydajności i efektywności przez cały sezon grzewczy. Złe …

Read More →
Brak kategorii

Kotły 5 klasy i ecodesign

Jak kotły 5 klasy zmieniają standardy ogrzewania domów? Wybór odpowiedniego kotła grzewczego to decyzja, która ma wpływ nie tylko na komfort cieplny w domu, ale …

Read More →
BLOG EKSPERTÓW

Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca?

Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca? Wybór odpowiedniego rodzaju węgla ma kluczowe znaczenie dla efektywności i ekonomii ogrzewania domu. …

Read More →
BLOG EKSPERTÓW

Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia

Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia Nadchodzące chłodne miesiące to wyzwanie dla każdego domu. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przygotować …

Read More →
DORADZTWO AGROTECHNICZNE

Zbiorniki SWIMER – promocja 2,5 tony RSM® Gratis

  Kup zbiornik SWIMER AGRO TANK 22000 L* u autoryzowanego dystrybutora, zamów cysternę nawozu płynnego i odbierz 2,5 TONY RSM®!   Szczegóły promocji: Czas trwania: do 31 …

Read More →
DORADZTWO AGROTECHNICZNE

Kompleksowe zaopatrzenie Gospodarstwa Rolnego w Wyhalewie

Kompleksowe zaopatrzenie Gospodarstwa Rolnego w Wyhalewie przez firmę Sobianek Do Gospodarstwa Rolnego w Wyhalewie dostarczamy najwyższej jakości materiał siewny, w tym rzepak od renomowanej firmy …

Read More →

4 komentarze

  1. Na dzień dzisiejszy pelet jest porównywany co do kosztów a jeżeli chodzi o ekologie to pellet tylko nieznacznie przegrywa z pompą ciepła a groszek dopiero się poprawi w nowej normie ekologicznej ale i tak daleko będzie za pelletem

  2. Należy jeszcze wziąć pod uwagę jeszcze fakty, że ekogroszek zawiera ok 20-25% wody w porównaniu do pelletu ok 6%. Dodatkowo zostaje dużo więcej popiołu, którego nie można w własnym zakresie utylizować.

  3. Bardzo pouczający artykuł, jestem na etapie pogłębiania informacji o eko paliwach i z tym chcę związać swoją działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0
KOSZYK
  • BRAK PRODUKTÓW W KOSZYKU