Pellet drzewny stanowi obecnie najbardziej ekologiczne paliwo stałe. Powstaje z wysuszonych i sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów tartacznych. Na rynku dostępny jest również mniej popularny pellet liściasty oraz pellet z łuski słonecznika (agropellet) oraz ze słomy zbóż. Są one rzadko wykorzystywane, ponieważ zawierają dużo więcej chloru i siarki, przez co wpływają niekorzystnie na elementy pieca i komina.

Piec co na pellet. Kocioł na pellet dla kogo

Ogrzewanie na pellet – zalety

Nowoczesny kocioł na pellet to urządzenie niemal bezobsługowe, dlatego w połączeniu z zaletami samego materiału opałowego, cieszy się dużym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych. Paliwo to stanowi obecnie coraz powszechniejszą alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania. Granulat powstaje z odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny oraz zrębki. Z uwagi na fakt, iż wytwarzany jest z surowców pochodzenia roślinnego, ulegających biodegradacji, często nazywa się go zielonym węglem. Opał taki należy zatem do odnawialnych źródeł energii.

Ze względu na wysoką kaloryczność paliwa (sięgającą nawet 19 MJ/kg) i stosunkowo przystępne ceny pelletu, taka forma ogrzewania budynków jest nie tylko ekologiczna, ale również ekonomiczna. Pozwala zauważalnie obniżyć miesięczne rachunki gospodarstwa domowego. Ilość popiołu powstała w procesie spalania jest niewielka, podobnie jak dwutlenku węgla. Dodatkowo warto wspomnieć, że materiał nie zawiera szkodliwych substancji oraz nie emituje uporczywych dla otoczenia, nieprzyjemnych zapachów.

Pojemność kosza na pellet – zwróć uwagę przy zakupie pieca

Przy zakupie kotła na pellet istotną sprawą jest wielkość zbiornika na granulat. Wyboru należy dokonać, uwzględniając dwie podstawowe kwestie. Jaką przestrzenią w pomieszczeniu gospodarczym dysponujemy, a także jakie jest zapotrzebowanie danej rodziny w zakresie wytwarzanego ciepła. Decydując się na większy zasobnik, kocioł będzie mógł pracować dłużej bez konieczności uzupełniania materiału. To oznacza, że domownicy będą zaangażowani w minimalnym stopniu w obsługę urządzenia. Instalując kosz o pojemności 100, czy 400 kilogramów pelletu, możemy zapomnieć o dokładaniu paliwa nawet przez okres miesiąca. Z drugiej strony, duży pojemnik wymaga większej przestrzeni. Jeśli komórka lub pomieszczenie gospodarcze, w którym będzie stał kocioł, jest ograniczonych rozmiarów, warto rozważyć optymalną wielkość zbiornika, dopasowaną do potrzeb mieszkańców.

Pellet – odnawialne źródło energii

Granulat pelletowy jest materiałem wytwarzanym z recyklingu odpadów roślinnych. Uzyskuje się go poprzez sprasowanie pozostałości z produkcji tartacznych takich jak meble, drzwi, podłogi oraz inne rodzaje stolarki drewnianej. Przyjęło się uważać, że ten rodzaj opału jest najbardziej ekologicznym paliwem stałym. Dym powstały podczas spalania pelletu ma przyjemny zapach, natomiast popiół nadaje się do ponownego wykorzystania, np. w ogrodzie.

Dostępne są różne rodzaje pelletu. Klienci mogą wybierać pomiędzy materiałem powstałym z drzew iglastych, tym wytwarzanym z gatunków liściastych oraz surowiec mieszany. Który sprawdzi się najlepiej? To zależy, ponieważ każdy ma swoje zalety. Granulat iglasty uchodzi za najbardziej kaloryczny, z uwagi na większą gęstość drewna po wykonanej obróbce. Użytkownicy kotłów często wybierają paliwo z drzew liściastych, ponieważ ma mniejszą smolistość. Rozsądnym rozwiązaniem jest również zakup materiału mieszanego, zawierającego odpady obu rodzajów drzew.

Właściwości pelletu

W wyniku sprasowania trocin pod wysokim ciśnieniem, pellet przybiera postać granulatu, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Pozostaje wolny od zanieczyszczeń – przede wszystkim piasku, który mógłby zakłócać pracę pieca. Chociaż paliwo to jest mniej kaloryczne niż ekogroszek, jego popularność rośnie.

Do największych zalet pelletu zaliczamy:

  • jest czysty i nie brudzi tak, jak ekogroszek,
  • jest kaloryczny (jego wartość energetyczna wynosi co najmniej 16,5 MJ/kg),
  • ma niską zawartość wilgoci (poniżej 10%),
  • podczas spalania wytwarza niewielką ilość popiołu (0,7%),
  • posiada znikomą zawartość chloru oraz siarki, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla pieca, komina, ani środowiska,
  • popiół otrzymany po spaleniu pelletu może być wykorzystany jako dobry nawóz (zawiera wapń, potas, fosfor i liczne mikroelementy).

Pellet drzewny powinien być fabrycznie pakowany w szczelne worki z mikroperforacją (co zabezpiecza go przed wilgocią) oraz posiadać certyfikaty DIN-Plus nr 7A189 i EN-Plus A1 nr PL004, spełniające wymagania normy europejskiej EN 14961-2.

Ceny opału drzewnego mogą się znacząco różnić. Przed zakupem należy zweryfikować, z jaką jakością produktu mamy do czynienia. Nie warto wybierać najtańszej opcji. Granulat kiepskiej jakości nie tylko nie jest ekologiczny, ale może zawierać w sobie szkodliwe substancje. Gwarancją wysokiej klasy materiału będą między innymi certyfikaty potwierdzające gatunkowość.

Piece na pellet

W sprzedaży znajduje się szeroki wybór pieców na pellet, dzięki którym można z powodzeniem ogrzewać domki jednorodzinne, hotele i obiekty przemysłowe. Chociaż kotły na pellet są droższe od pieców na ekogroszek, wydatki te, dość szybko się zwracają. Koszty ogrzewania pelletem drzewnym są zbliżone do ogrzewania ekogroszkiem. Piece wyposażone w podajnik umożliwiają szybkie i wygodne uzupełnianie paliwa – należy to robić co kilka dni, a w niektórych modelach nawet raz na dwa tygodnie. Również obsługa pieca jest łatwiejsza – kotły na pellet są prawie samoobsługowe, a działania użytkownika sprowadzają się do uzupełniania paliwa i wybierania powstałego popiołu. Całą pracą kieruje odpowiedni procesor, dzięki któremu następuje np. automatyczne czyszczenie płomieniówek oraz automatyczne rozpalanie i wygaszanie paleniska, w zależności od zadanej temperatury. Elektroniczny sterownik, steruje również podawaniem paliwa i powietrza w odpowiednich ilościach do palnika. Sprawność tych pieców jest bardzo wysoka i często wynosi powyżej 92%.

Kominki na pellet

Na rynku dostępne są także specjalne kominki na pellet z płaszczem wodnym. Podłącza się je do domowej instalacji grzewczej. Dzięki nim, można tanio ogrzać domek letniskowy, a nawet mały dom jednorodzinny. Ich moc wynosi od kilku do kilkunastu kilowatów. Łączą w sobie, ekologiczne spalanie i wygodę użytkowania z atrakcyjnym wyglądem. Zazwyczaj posiadają zbiornik, do którego raz na dobę wsypuje się pellet – w niektórych modelach wykonuje się to nawet rzadziej. Wersja AIR ogrzewa pomieszczenie poprzez nadmuch za pomocą wentylatora. Urządzenia te same się rozpalają i wygaszają, a ponadto utrzymują odpowiednią temperaturę.

U kogo sprawdzi się najlepiej piec na pellet?

W piecach na pellet powstaje dużo mniej popiołu, niż w tych na ekogroszek. Wybiera się go raz na tydzień, a nawet rzadziej. Ponieważ pellet nie brudzi, łatwiej zachować czystość w kotłowni. Poza tym pellet jest dużo lżejszy od ekogroszku, a szczelne worki ułatwiają jego przechowywanie. Ponadto ich niewielka masa umożliwia łatwe przenoszenie i zasypywanie zasobnika. Należy jednak pamiętać o tym, aby miejsce składowania nie było narażone na wilgoć. Popiół jest lekki i nie wymaga utylizacji, można go po prostu wysypać na trawnik lub na grządki (nie nadaje się jednak pod rośliny kwaśnolubne). Dlatego też kotły na pellet są szczególnie polecane dla osób starszych, mieszkającym samemu oraz schorowanych.

Piece na pellet doskonale sprawdzą się w dowolnym budynku i powinny zadowolić każdego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0