Na początku postanowiliśmy zlustrować poletka doświadczalne rzepaku. Obecnie rzepak znajduje się w fazie zielonego pąka (BBCH 51) i w najbliższym czasie powinien zacząć kwitnąć. Podczas naszej kontroli kilka dni po wystąpieniu pierwszych przymrozków było jeszcze za wcześnie na jednoznaczne stwierdzenie czy przymrozki nie uszkodziły rzepaku, a w szczególności jego pąków kwiatowych. Aktualnie biorąc pod uwagę nadal występujące niskie temperatury i silny wiatr należy wstrzymać się z przeprowadzaniem zabiegów ochrony rzepaku. Jednak należy kontrolować plantacje rzepaku pod względem występowania szkodników, szczególnie słodyszka rzepakowego i jeżeli tylko pogoda się poprawi, a szkodniki będą występowały to należy przeprowadzić zabieg z użyciem insektycydu.
Pogoda nie wpłynęła znacząco na rozwój zbóż, jednak ze względu na niższe temperatury rozwijają się trochę wolniej niż powinny. Obecnie zboża znajdują się w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30-32) w zależności od gatunku. Obecnie zbożom powinno się podać drugą dawkę azotu, przeprowadzić zabieg T1 przeciw chorobom podstawy źdźbła (Capalo 337,5 SE w dawce 1,5 l/ha lub Tilt Turbo 575 EC w dawce 0,8-1,0 l/ha) oraz zabieg regulacji łanu (Cuadro 250 EC w dawce 0,4-0,6 l/ha w zależności od uprawy, Medax Max w dawce 0,3-0,75 kg/ha lub Modus 250 SC w dawce 0,3-0,6 l/ha). Ponadto w uprawach bardziej intensywnych należy podać mikroelementy poprzez nawożenie dolistne (ADOB Micro Zboże w dawce 1 kg/ha).
Ponadto końcówka kwietnia to jest optymalny termin siewu kukurydzy. Jednak zanim przystąpimy do siewu należy wysiać pod uprawę nawozy NPK (Polifoska 6) oraz całość lub jeżeli planujemy stosować dawki dzielone I dawkę azotu najlepiej w postaci mocznika (Pulrea) lub RSM+MICRO K.