Jaki piec do ogrzewania domu wybrać?
Od wielu lat piece na ekogroszek należą do najczęściej wybieranych kotłów centralnego ogrzewania przez właścicieli domów jednorodzinnych. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie opału, wysokiej sprawności oraz łatwej obsłudze. Od pewnego czasu konkurują z nimi piece na pellet. przez dotychczas wysokie ceny, nie były zbyt częto wybieraną opcją. Jednak ostatnio, z uwagi na możliwość otrzymania dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”, ich popularność zaczyna stopniowo wzrastać. Jaki piec do ogrzewania domu nabyć? Wybór nie jest łatwy – zarówno pellet, jak i ekogroszek pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Kocioł na ekogroszek
Piece na ekogroszek wyposażone są w specjalne palniki retortowe, dzięki którym kotły te osiągają bardzo wysoką sprawność. Oznacza to, że zachodzi niezwykle efektywne spalanie opału, a co za tym idzie, również w procesie spalania powstaje mało popiołu. Sterownik elektroniczny kontroluje i dopowiada za poprawną pracę kotła . Dzięki temu, do paleniska dostarczany jest ekogroszek i powietrze w odpowiednich proporcjach i ilościach. Są one niezbędne niezbędne do wydajnego spalania opału. W nowoczesnych piecach procesor, który jest odpowiedzialny za proces spalania, współpracuje z pokojowym czujnikiem temperatury oraz sensorem pogodowym (zewnętrznym), co sprawia, że dostosowuje pracę kotła tak, aby utrzymać w pomieszczeniu temperaturę zadaną przez użytkownika. Piec na ekogroszek najczęściej wyposażony jest w dodatkowy zasobnik na paliwo oraz podajnik ślimakowy. Dzięki temu kocioł na węgiel groszek jest łatwy w obsłudze. Praca użytkownika polega na regularnym czyszczeniu czopucha, retorty i kotła oraz uzupełnianiu opału raz w tygodniu lub co kilkanaście dni – w zależności od wielkości zasobnika. Jeśli użytkownik używa do spalania dobrej jakości ekogroszek, wydatnie przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ do atmosfery trafia znacznie mniejsza ilość dwutlenku węgla, pyłu i substancji toksycznych (np. tlenków azotu oraz dwutlenku siarki), niż przy opalaniu domu zwykłym piecem.
Piec na pellet
Sprawność pieców na pellet jest bardzo wysoka. Budowa i zasada działania tego typu urządzeń jest podobna do kotłów na ekogroszek. Zasadnicza różnica polega na zastosowaniu innego palnika, przystosowanego do spalania pelletu drzewnego. Pellet produkuje się z wysuszonych i sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów tartacznych, czyli trocin z okorowanych drzew iglastych lub liściastych. Stanowi zatem, w odróżnieniu od ekogroszku, paliwo w pełni ekologiczne. Obsługa pieca na pellet jest łatwiejsza, niż przy ekogroszku – dzięki procesorowi kierującemu pracą pieca zachodzi miedzy innymi proces automatycznego czyszczenia płomieniówek.
Porównanie
1. Cena pieca: koszt zakupu pieca na ekogroszek jest niższa niż tego na pellet.
2. Cena opału: cena dobrej jakości ekogroszku jest porównywalna z ceną pelletu.
3. Koszty ogrzewania: wartość opałowa ekogroszku jest większa niż pelletu, zatem do ogrzania takiej samej powierzchni domu zużywa się więcej pelletu. Oznacza to, że ogrzewanie pelletem jest droższe niż ekogroszkiem (o ok. 30%).
4. Obsługa: piec na ekogroszek jest bardziej kłopotliwy w użytkowaniu, ponieważ:
- wymaga częstszego i bardziej skomplikowanego czyszczenia,
- w procesie spalania powstaje więcej popiołu, który trzeba częściej wybierać,
- ekogroszek pyli i brudzi, podobnie, jak węgiel, zatem trzeba częściej sprzątać kotłownię,
- popiół powstający przy spalaniu ekogroszku należy utylizować, natomiast popiół z pelletu można używać w charakterze nawozu.
5. Składowanie opału: ponieważ pelletu zużywa się go znacznie więcej, niż ekogroszku, wymaga dużo miejsca w kotłowni; należy także chronić go przed wilgocią,
6. Ekologia:
- ogrzewanie domu ekogroszkiem emituje znacznie więcej szkodliwych substancji do środowiska, niż pelletem,
- podczas spalania ekogroszku powstaje dużo więcej popiołu, niż podczas spalania pelletu.
Jak widać, każdy z pieców ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego kotła centralnego ogrzewania powinien być zatem dobrze przemyślany.
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy!
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy! Właściwe przechowywanie węgla to klucz do utrzymania jego wysokiej wydajności i efektywności przez cały sezon grzewczy. Złe …
Kotły 5 klasy i ecodesign
Jak kotły 5 klasy zmieniają standardy ogrzewania domów? Wybór odpowiedniego kotła grzewczego to decyzja, która ma wpływ nie tylko na komfort cieplny w domu, ale …
Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca?
Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca? Wybór odpowiedniego rodzaju węgla ma kluczowe znaczenie dla efektywności i ekonomii ogrzewania domu. …
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia Nadchodzące chłodne miesiące to wyzwanie dla każdego domu. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przygotować …
Zbiorniki SWIMER – promocja 2,5 tony RSM® Gratis
Kup zbiornik SWIMER AGRO TANK 22000 L* u autoryzowanego dystrybutora, zamów cysternę nawozu płynnego i odbierz 2,5 TONY RSM®! Szczegóły promocji: Czas trwania: do 31 …
Kompleksowe zaopatrzenie Gospodarstwa Rolnego w Wyhalewie
Kompleksowe zaopatrzenie Gospodarstwa Rolnego w Wyhalewie przez firmę Sobianek Do Gospodarstwa Rolnego w Wyhalewie dostarczamy najwyższej jakości materiał siewny, w tym rzepak od renomowanej firmy …