Czyszczenie komina krok po kroku
Regularne czyszczenie komina to obowiązek, którego nie należy zaniedbywać. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla sprawności instalacji grzewczej, jak i dla bezpieczeństwa mieszkańców.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego trzeba regularnie czyścić komin?
- Czy można czyścić komin samodzielnie?
- Jakie metody czyszczenia kominów można wypróbować we własnym zakresie?
- Jakie akcesoria przydadzą się podczas czyszczenia komina?
- Która metoda czyszczenia komina jest najlepsza?
- Kiedy i jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina?
- Ile kosztuje czyszczenie komina przez profesjonalistę?
Dlaczego trzeba regularnie czyścić komin?
Podczas spalania materiałów opałowych dochodzi do uwolnienia sadzy, która stopniowo osiada na ścianach komina dymowego i z czasem zaczyna zapychać przewód kominowy. Prowadzi to do pogorszenia przepływu powietrza i pogorszenia parametrów spalania, obniżając wydajność systemu grzewczego. Z kolei w kominach spalinowych i wentylacyjnych gromadzi się kurz, pajęczyny i inne zanieczyszczenia, które stopniowo ograniczają przepływ powietrza, pogarszając jakość powietrza w pomieszczeniach. Jednak na tym konsekwencje zaniedbań w zakresie czyszczenia kominów się nie kończą.
Wśród skutków mogą być zarówno pęknięcia ścian komina, jak i wcale nierzadko – zapłon nagromadzonej sadzy prowadzący do pożaru domu! W ten sposób można doprowadzić do utraty majątku, a nawet zdrowia i życia. Co więcej, za straty materialne powstałe w wyniku pożaru spowodowanego zaniedbaniami w zakresie czyszczenia komina, nie otrzymamy żadnego odszkodowania.
Jak widać, czyszczenie komina to poważna sprawa. Dlatego właśnie kwestię tę precyzyjnie regulują przepisy prawa. Zgodnie z polskim prawem budowlanym kominy muszą być regularnie czyszczone, a ponadto przynajmniej raz do roku powinna zostać przeprowadzona kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych i przewodów spalinowych przez wyspecjalizowanego fachowca – przegląd powinien wykonać czeladnik kominiarski lub kominiarze ze stosownymi uprawnieniami. Za niedopełnienie obowiązku przeprowadzania regularnych przeglądów grozi kara finansowa.
Czy można wyczyścić komin samodzielnie?
Na pytanie czy można wyczyścić komin samodzielnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia, w jakim stanie są przewody kominowe i jakie akcesoria są niezbędne w danym przypadku. I tak na przykład z usuwaniem suchej i sypkiej sadzy w domu jednorodzinnym poradzimy sobie sami we własnym zakresie, ale dla odmiany wypalanie sadzy czy czyszczenie kominów w wielokondygnacyjnych domach wielorodzinnych powinno być przeprowadzane przy pomocy wykwalifikowanego kominiarza, a nawet pod nadzorem straży pożarnej.
Poniżej przedstawimy kilka podstawowych metod, które pozwalają na samodzielne czyszczenie komina i tym samym uniknięcie kosztownej wizyty kominiarza. Jeśli jednak masz wątpliwości co do zasadności samodzielnego czyszczenia komina w swoim domu – wezwij kominiarza. Fachowy kominiarz skorzysta z optymalnej metody czyszczenia komina, przeprowadzając prace szybko i sprawnie. Pamiętaj, że ostatecznie najważniejszy jest komfort życia i poczucie bezpieczeństwa Twoje i pozostałych mieszkańców.
Jakie metody czyszczenia kominów można wypróbować we własnym zakresie?
Czyszczenie komina może się odbyć na trzy zasadnicze sposoby – ręcznie, z pomocą środków chemicznych lub poprzez zastosowanie rozwiązań mechanicznych. Należy jednak pamiętać, że samodzielne czyszczenie komina, szczególnie z pomocą domowych metod, może nie być wystarczające i w pełni skuteczne, dlatego w każdym przypadku należy je traktować jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów przeprowadzanych przez fachowców, a nie jako ich zamiennik.
Ręczne czyszczenie komina
Pierwszym ze sposobów jest ręczne czyszczenie komina od góry z pomocą specjalnych szczotek obciążonych kulami obciążeniowymi. Wyciory i obciążniki, a także niezbędną do przeprowadzenia prac stalową linkę, można kupić w sklepach budowlanych. Alternatywą może być opuszczanie do przewodu kominowego aluminiowych puszek obciążonych kamieniami lub innymi materiałami, które strącą część zanieczyszczeń ze ścian komina. Oczywiście ręczne czyszczenie komina od góry wymaga konieczności wchodzenia na dach, co dla wielu osób może być problematyczne i niebezpieczne.
Mechaniczne czyszczenie komina
Kolejnym sposobem, tym razem na czyszczenie komina od dołu, jest usuwanie sadzy z pomocą zestawów obrotowych. Taki zestaw do czyszczenia komina może to być na przykład specjalna szczotka przeznaczona do mocowania na wiertarce i właśnie wspomniana wiertarka. W zależności od wybranych narzędzi, czyszcząc w ten sposób komin można poradzić sobie nawet z trudną do usunięcia sadzą szklistą o dużym stopniu utwardzenia.
Chemiczne czyszczenie komina
Ostatnim sposobem na samodzielne czyszczenie kominów jest stosowanie specjalnych chemicznych środków, których substancje aktywne podczas spalania przylegają do zalegającej w kominie warstwy sadzy i smoły, sprawiając, że warstwa ta wysycha, staje się krucha i łatwa do usunięcia. Bez wątpienia jest to jedna z najwygodniejszych metod czyszczenia komina. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie preparatów chemicznych nie będzie skuteczne w przypadku mocno zanieczyszczonego przewodu kominowego. Przeciwnie – w takim wypadku zmiękczenie zalegających osadów może jeszcze pogorszyć sytuacje i zamknąć ciąg.
Co ciekawe, alternatywą dla środków chemicznych mogą być… obierki z ziemniaków. Czyszczenie komina obierkami to popularna metoda stosowana od stuleci! Jak to działa? Wystarczy dorzucić do palącego się węgla lub drewna suche obierki z ziemniaków i gotowe. Wydzielana z nich skrobia osusza sadzę, która nawarstwia się w przewodach kominowych i ułatwia jej odpadanie od ścianek wkładu.
Zarówno obierki z ziemniaków, jak i dostępne w sprzedaży preparaty chemiczne do czyszczenia komina można traktować nie tylko jako sposób na wyczyszczenie komina, ale też jako metodę na zapobieganie gromadzeniu się zanieczyszczeń w przewodzie kominowym.
Czytaj też: Jak ustawić piec na ekogroszek na zimę?
Jakie akcesoria przydadzą się podczas czyszczenia komina?
Niezależnie od tego jaki sprzęt wybierzemy do czyszczenia komina, warto przygotować kilka dodatkowych akcesoriów dla bardziej efektywnego przeprowadzenia prac, a także dla zachowania własnego bezpieczeństwa i komfortu. Podstawa to odzież robocza, którą bez obaw można pobrudzić sadzą. Przydatne są też rękawiczki o raz maska przeciwpyłowa, tak aby ochronić się przed niepotrzebnym wdychaniem pyłów. Do wybierania i wynoszenia sadzy przyda się łopatka oraz wiadro. Alternatywę może stanowić specjalny odkurzacz do sadzy i gorącego popiołu. Akcesoriami, które również ułatwią przeprowadzenie całej procedury są lusterko i latarka, dzięki którym będzie można łatwo zajrzeć do przewodów kominowych oceniając ich stan oraz postępy w czyszczeniu komina.
Która metoda czyszczenia komina jest najlepsza?
Chcąc dbać o czystość przewodu kominowego najlepiej korzystać z czyszczenia chemicznego, aby usuwać niewielkie zanieczyszczenia i zapobiegać powstawaniu kolejnych, a także z czyszczenia komina od dołu i od góry z pomocą odpowiednich akcesoriów, tak aby pozbyć się większych zanieczyszczeń. Naturalnie w przypadku znacznej niedrożności przewodu kominowego najlepiej zdać się na fachowca.
Kiedy i jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina?
To, kiedy i jak często należy czyścić przewody kominowe zależy przede wszystkim od rodzaju przewodów kominowych.
Przewody kominowe dymowe, które odprowadzają dym powstały na przykład w wyniku spalania takich materiałów opałowych jak ekogroszek, pellet opałowy lub drewno, najszybciej ulegają zanieczyszczeniu. Dlatego sugeruje się, by czyścić je przynajmniej co kwartał. Warto czyścić komin już wtedy, gdy na ścianach komina uzbiera się 2-3 mm warstwa sadzy.
Przewody kominowe spalinowe, które odprowadzają spaliny z paliw płynnych i gazowych, można czyścić rzadziej – optymalnie dwa razy do roku. W tym wypadku najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i tuż po jego zakończeniu.
Przewody wentylacyjne, służące do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczeń, można czyścić najrzadziej, przy czym warto je udrożnić przynajmniej raz na dwa lata.
Ogólnie rzecz biorąc można jednak przyjąć, że czyszczenie komina, a także sprawdzanie jego drożności i szczelności powinno być przeprowadzane możliwie jak najczęściej, szczególnie w okresie grzewczym. Warto też podejmować kroki, by minimalizować emisję substancji zanieczyszczających przewody kominowe, na przykład poprzez dbanie o właściwe ustawienia kotła lub pieca, wybór dobrej jakości materiałów opałowych, na przykład wysokokalorycznego ekogroszku, unikanie spalania mokrego opału, jak również całkowitą rezygnację ze spalania śmieci, w tym odpadów z tworzywa sztucznego.
Czy ekogroszek to węgiel? Sprawdź!
Ile kosztuje czyszczenie komina przez profesjonalistę?
Koszt profesjonalnego czyszczenia komina zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę rodzaj budynku – czy jest to dom jednorodzinny czy budynek wielorodzinny i ile jest w nim kondygnacji. Znaczenie ma też rodzaj czyszczonych przewodów kominowych i ich średnica, jak również dostęp do przewodów kominowych. W zależności od trudności wykonywanych przez kominiarza prac usługa może kosztować od stu złotych w górę. Cena za usługę może też się różnić w zależności od miejsca realizacji usługi, co oznacza, że przeważnie w dużych miastach trzeba się liczyć z wyższymi cenami.
W każdym wypadku ostateczna cena ustalana jest indywidualnie. Biorąc jednak pod uwagę to, że czyszczenie komina samemu może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne jeśli postanowimy wejść na dach, w dodatku wymaga zakupu niezbędnych akcesoriów lub preparatów chemicznych, a do tego może nie zawsze być skuteczne, jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu i umiejętności, to niejednokrotnie może się okazać, że warto zainwestować w fachową usługę. W dodatku inwestycja w usługi kominiarza to większe bezpieczeństwo dla mieszkańców i większa ekonomia ogrzewania.
Dowiedz się także: ile kosztuje ekogroszek!
-
Ekogroszek
Węgiel groszek Lew Plus 29-27 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 5.00 na 5.Add To Cart1889,00 zł1699,00 zł -
-
Ekogroszek
Węgiel orzech TYTAN 1000 kg workowany
Oceniony 5.00 na 5.Add To Cart2049,00 zł1599,00 zł -
Ekogroszek
Węgiel groszek TYGRYS 26-24 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 4.63 na 5.Add To Cart1699,00 zł1549,00 zł -
Ekogroszek
Węgiel groszek PANTERA 27-25 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 4.84 na 5.Add To Cart1769,00 zł1599,00 zł -
Ekogroszek
Węgiel groszek LEW 29-27 MJ/kg 1000 kg
Oceniony 4.73 na 5.Add To Cart1789,00 zł1669,00 zł
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy!
Jak przechowywać węgiel, aby zachować jego jakość? Podpowiadamy! Właściwe przechowywanie węgla to klucz do utrzymania …
Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca?
Groszek, orzech, kostka – który typ węgla będzie najlepszy do Twojego pieca? Wybór odpowiedniego rodzaju …
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Lista rzeczy do zrobienia Nadchodzące chłodne miesiące to wyzwanie …
Ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek?
Ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek? Szacując koszty ogrzewania domu skupiamy się na tym, co …
Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek?
Ile kosztuje montaż kotła na ekogroszek? Kotły na ekogroszek, które w wielu domach zastępują niespełniające …
Jaki płomień w kotle na ekogroszek?
Jaki płomień w kotle na ekogroszek? Właściwe ustawienie kotła na ekogroszek jest kluczowe dla osiągnięcia …