Już za nami kolejne spotkanie z rolnikami, którzy stosują nawóz płynny RSM w swoim gospodarstwie. W dniu 25.05.2018 r. w Wólce Zdunkówce spotkaliśmy się z rolnikami, aby omówić rozwiązania mające na celu właściwe stosowanie nawozu RSM.
W dniu dzisiejszym omówiliśmy proces produkcji rolnej poczynając od siewu po odpowiednią ochronę herbicydową i skuteczne nawożenie. Spotkanie rozpoczął gospodarz Sławomir Tupikowski, który w tym sezonie po raz pierwszy zastosował uprawę pasową w siewie rzepaku. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć na polu rzepaku prowadzonym przez gospodarza różnice wynikające z uprawy tradycyjnej oraz z zastosowaniem nowej metody. Porównując oba poletka można jednoznacznie stwierdzić jak ważna jest technika siewu, aby móc spodziewać się wymiernych korzyści w żniwa.
Po obejrzeniu uprawy rzepaku powróciliśmy do gospodarstwa, gdzie rozpoczęliśmy oficjalną część spotkania. Dyrektor Handlowy firmy SOBIANEK Tomasz Maciejewicz przywitał gości i zaprezentował ofertę naszej firmy przygotowaną na najbliższy sezon.
Następnie zostały omówione odmiany rzepaku pochodzące z hodowli Limagrain, którą reprezentował P. Andrzej Trojanowski, natomiast hodowlę Rapool Polska reprezentowała P. Marta Spytek. Prelegenci szczególną uwagę rolników zwrócili na coraz częściej występujący w rzepaku groźny wirus żółtaczki rzepy (TuYV), który powoduje obniżenie plonu oraz zmniejszenie jakości nasion. Przy wyborze odmiany do siewu na swoje pole warto zwrócić uwagę na to czy dana odmian wykazuje odporność na ten wirus. W ofercie prezentowanych hodowli znajdziemy nowe odmiany, które świetnie radzą sobie z tym zagrożeniem. W tym sezonie można je nabyć w firmie SOBIANEK.
Odnośnie tematu jak skutecznie zwalczać chwasty oraz szkodniki najczęściej występujące w uprawach rzepaku przy użyciu produktów firmy Syngenta doradzał jej przedstawiciel – Pan Mariusz Rudziński. Następnie Pan Jacek Gawronek reprezentujący firmę Kingspan zaprezentował ofertę zbiorników przystosowanych do przechowywania RSM.
W drugiej części spotkania odbył się pokaz polowy demonstrujący przygotowanie opryskiwacza do rozlewu RSM-u. Przeprowadził go Pan Marcin Matejuk reprezentujący Grupę Azoty w towarzystwie Gospodarza dzisiejszego spotkania – Sławomira Tupikowskiego. Rolnicy obecni na szkoleniu mogli uzyskać praktyczną wiedzę dotyczącą technik aplikacji. Pan Tupikowski od wielu lat stosuje nawożenie RSM-em. Zazwyczaj aplikuje trzy dawki azotu w tej formie, ale w każdym przypadku aplikacja jest inna – gospodarz kieruje się fazami rozwoju roślin dostosowując technikę aplikacji do wielkości roślin. Rolnicy mogli dzisiaj dowiedzieć się kiedy używać dysz drobnokroplistych, grubokroplistych, a kiedy planować aplikację z użyciem węży rozlewowych. Po pokazie zaprosiliśmy gości na poczęstunek.