Od sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego zależą późniejsze koszty jego utrzymania. Błędne założenia na wczesnych etapach inwestycji będą skutkowały kłopotami w przyszłości. Warto zatem pomyśleć o kotłowni i miejscu na przechowywanie paliwa lub też lokalizacji butli na gaz. Nie wolno też zapomnieć o przepisach uchwał antysmogowych, które mogą utrudnić wybór sposobu ogrzewania.
Wybór sposobu oddawania ciepła do pomieszczeń
Ciepło w pomieszczeniach może być oddawane za pomocą różnego rodzaju grzejników lub też jako ogrzewanie podłogowe. To drugie rozwiązanie, coraz popularniejsze w polskich domach, bywa też zasilane prądem – przyjmuje ono wówczas formę zatopionych w podłodze przewodów grzewczych.
Prąd można ponadto wykorzystać jako źródło energii dla paneli grzewczych na podczerwień oraz do zasilania pomp ciepła czy rekuperatorów połączonych z wentylacją mechaniczną, która będzie rozprowadzała ciepłe powietrze. To ostatnie można też wytwarzać w kominkach opalanych drewnem lub brykietem. We wszystkich przypadkach kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego źródła energii.
Prąd elektryczny – wygodny, ale zazwyczaj drogi
Ogrzewanie elektryczne to sposób wygodny i niezawodny. Jego zaletą jest łatwość użytkowania. Stosowane zazwyczaj grzejniki elektryczne czy przewody grzewcze zatopione w podłodze nie brudzą, pozwalają na łatwą i niezależną regulację temperatury dla każdego z pomieszczeń, a ponadto nie wymagają praktycznie żadnej obsługi.
Prąd elektryczny można też wykorzystać do zasilania pieca CO, jednak technologia ta jest mniej popularna i wymaga regularnych czynności serwisowych, m.in. odpowietrzania kaloryferów.
Niestety, komfort, jaki daje prąd elektryczny, jest kosztowny, szczególnie w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Tańsze są panele na podczerwień, ponieważ działają one na innej zasadzie. Podobnie jest w przypadku wentylacji z rekuperacją, która odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza.
Gaz – wygodny i popularny
Gaz to jedno z najpopularniejszych paliw. Nie brudzi, piece zajmują niewiele miejsca, a opał do nich dostarczany jest spoza budynku. Do ogrzewania gazem służą kotły tradycyjne, kondensacyjne oraz pulsacyjne, które stanowią nowość na rynku.
Pierwsze z nich są ekonomiczne i wydajne, kondensacyjne natomiast dodatkowo odzyskują ciepło ze spalin. Oba typy działają na zasadzie spalania gazu w palnikach, w zamkniętej komorze spalania.
Z kolei w kotłach pulsacyjnych spalana jest mieszanka gazu z powietrzem, zapalana za pomocą iskry ze świecy – jak w silniku spalinowym. Gazy spalinowe wyprowadzane są zaś rurkami ogrzewającymi płaszcz wodny. W takim kotle można zredukować koszty paliwa nawet o 40%.
Paliwa stałe – najtańsze ogrzewanie domu
Paliwa stałe to obecnie najpopularniejszy sposób ogrzewania domów jednorodzinnych. Do tego celu wykorzystuje się eko-groszek, węgiel, drewno, pellet oraz brykiet. Ich użycie pozwala na uzyskanie niskich kosztów eksploatacji, choć okupione jest to koniecznością regularnej obsługi, chociażby w postaci dokładania paliwa. Dla wielu osób kłopotliwa może być też konieczność przechowywania paliwa.
Najwygodniejsze w obsłudze i jednocześnie pozwalające na osiągnięcie dużych oszczędności są kotły ze zbiornikiem i podajnikiem paliwa, w których wykorzystywany jest eko-groszek lub biomasa.
Pellet, podobnie jak i brykiet, jest dobrym i niedrogim rozwiązaniem dla osób, które mają warunki do przechowywania tego paliwa – tak, by nie uległo ono zawilgoceniu. Najtańsze wśród paliw stałych jest drewno, jednak bez dobrego pieca jego wydajność energetyczna będzie niewielka.
Wybór odpowiedniego paliwa nie musi być trudnym zadaniem – wystarczy dokładnie zastanowić się nad tym, które wady i zalety każdego z dostępnych sposobów są dla Ciebie najważniejsze. Dopiero wówczas możesz mieć pewność, że wybrana metoda zapewni optymalne ogrzewanie domu w korzystnej cenie.
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziesz ekogroszek workowany najwyższej jakości!
Przeczytaj także:
Po czym poznać, że ktoś sprzedaje ekogroszek złej jakości?
Ekogroszek to obecnie jedno z najpopularniejszych paliw stałych. Jest wygodny w stosowaniu i ma korzystny stosunek ceny do ilości powstającej z niego energii. W ...
Sadza – jak powstaje? Jak można jej uniknąć?
Z problemem sadzy borykają się użytkownicy pieców na paliwa stałe. Podobnie jak popiół, nierzadko jest ona traktowana jako naturalny produkt spalania i ignorowa ...
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego
Od sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego zależą późniejsze koszty jego utrzymania. Błędne założenia na wczesnych etapach inwestycji będą skutkowały kłopotami ...
Kaloryczność węgla a ekologia
Węgiel uważa się za jedno z tych paliw, które są najbardziej odpowiedzialne za smog i efekt cieplarniany. Jednak to nie sam węgiel jest przyczyną tych zjawisk, ...
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się