Węgiel uważa się za jedno z tych paliw, które są najbardziej odpowiedzialne za smog i efekt cieplarniany. Jednak to nie sam węgiel jest przyczyną tych zjawisk, a jego niewłaściwe spalanie i korzystanie z bardzo taniego opału niskiej jakości, zawierającego dużo domieszek i zanieczyszczeń. Dobrej jakości węgiel, spalany w odpowiednich warunkach, ma zupełnie inne oblicze.
W tym artykule przeczytasz:
1. Kaloryczność węgla
2. Ekogroszek – dlaczego jest eko?
3. Dlaczego warto sięgnąć po ekogroszek?
Kaloryczność węgla
Jest to jeden z kluczowych czynników, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze paliwa stałego. Wysoka kaloryczność przekłada się na niższą ilość węgla, jaką trzeba spalić, by uzyskać taką samą ilość ciepła, jak w przypadku spalania dużych ilości kiepskiego węgla o małej kaloryczności.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zawartość innych elementów, takich jak: zasiarczenie i ilość popiołu. W czasie spalania węgla, poza dwutlenkiem węgla powstają też inne produkty: popiół i sadza, tlenek węgla (czad), tlenki siarki, azotu czy niespalone węglowodory. W przypadku spalania węgla w sprawnych i dużych instalacjach przemysłowych oraz ciepłowniczych, powstające zanieczyszczenia są wychwytywane i nieuczynniane, dlatego nawet spalanie kiepskiego węgla nie ma takiego wpływu na jakość powietrza. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku pieców domowych. Tam jakość węgla odgrywa kluczową rolę.
Ekogroszek – dlaczego jest eko?
Ekogroszek produkowany jest z wysokiej jakości węgla kamiennego. Za ekogroszkiem przemawiają nie tylko jego niskie koszty, ale też mający znaczący wpływ na jego właściwości proces produkcji i sposób spalania produktu. Wytwarzany z wyselekcjonowanych partii surowca charakteryzuje się wysoką kalorycznością i niską zawartością wilgoci oraz substancji niepalnych. Dobrej jakości ekogroszek odznacza się bardzo wysokimi parametrami spalania, a w czasie palenia nim w wysokiej klasy kotłach uzyskuje się dużo niższą emisję, niż w przypadku innych rodzajów paliw stałych – jest ona praktycznie zerowa. W kotłach nisko-emisyjnych z podajnikiem koszty energii spalania ekogroszku są bardzo niewielkie, a wygoda użytkowania ogromna, dzięki temu, że działanie kotła jest automatyczne.
Dlaczego warto sięgnąć po ekogroszek?
Jest to idealne paliwo do domów i innych budynków. Forma jego dystrybucji jest niezwykle wygodna – dwudziestopięciokilogramowe worki pozwalają na sprawną obsługę i zachowanie czystości w kotłowniach. Umożliwiają ponadto zarówno zrobienie zapasu, jak i bieżące zaopatrywanie się w sklepie, w zależności od potrzeb. Zapakowany w worki węgiel można bez problemu przechowywać przez długi czas, szczególnie, że w odróżnieniu od paliw stałych z biomasy, nawet kiedy dojdzie do wypadku, np. zalania, w czasie przechowywania, produkt nie ulegnie „zepsuciu”. Jest on także bardziej kaloryczny niż biomasa oraz otrzymywane z niej brykiety czy pellet – można go zatem spalić znacznie mniej.
Ekogroszek z wysokiej jakości węgla jest wydajnym paliwem, które najlepiej spalać w kotłach retortowych, ponieważ gwarantują one wysoką wydajność uzyskiwaną z tego paliwa przy jednocześnie ograniczonej do minimum emisji zanieczyszczeń. Najlepiej robić to w nowoczesnych kotłach, np klasy piątej.
Przeczytaj także:
Po czym poznać, że ktoś sprzedaje ekogroszek złej jakości?
Ekogroszek to obecnie jedno z najpopularniejszych paliw stałych. Jest wygodny w stosowaniu i ma korzystny stosunek ceny do ilości powstającej z niego energii. W ...
Sadza – jak powstaje? Jak można jej uniknąć?
Z problemem sadzy borykają się użytkownicy pieców na paliwa stałe. Podobnie jak popiół, nierzadko jest ona traktowana jako naturalny produkt spalania i ignorowa ...
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego
Od sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego zależą późniejsze koszty jego utrzymania. Błędne założenia na wczesnych etapach inwestycji będą skutkowały kłopotami ...
Kaloryczność węgla a ekologia
Węgiel uważa się za jedno z tych paliw, które są najbardziej odpowiedzialne za smog i efekt cieplarniany. Jednak to nie sam węgiel jest przyczyną tych zjawisk, ...
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się