Jak ustawić sterownik pieca CO?

Nowoczesne kotły z podajnikiem potrafią zdjąć z użytkownika ciężar częstych wizyt w kotłowni. Zanim jednak osiągniesz ten poziom komfortu możesz spędzić wiele frustrujących godzin próbując znaleźć optymalne ustawienia pieca na ekogroszek.
Poniżej kilka porad, jak uporać się z tym zadaniem sprawnie, uzyskując pożądany efekt, gdy ślimak do pieca w odpowiednim tempie podaje paliwo, a ono spala się prawidłowo (nie zostają po nim spieki i niedopalony ekogroszek).

Piec węglowy powinien być wolny od zanieczyszczeń i usterek

Zanim przystąpisz do pracy musisz wiedzieć, do uzyskania maksymalnej wydajności z pracy każdy piec węglowy powinien być wolny od zanieczyszczeń i usterek. Kotły z podajnikiem nie stanowią w tym względzie wyjątku. Przed rozpaleniem należałoby więc oczyścić wnętrze pieca z popiołu, osadów i nagarów, które zalegając obniżają jego sprawność termiczną. Upewnij się też, że kanały termiczne oraz wloty powietrza są drożne oraz czy ślimak do pieca jest sprawny. Gdy już masz pewność, że nic nie zakłóci prawidłowej pracy urządzenia grzewczego, możesz przystąpić do rozpalenia na bazowych ustawieniach sterownika pieca CO. Przypomnijmy, stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy w pracy ślimaka powinien wynosić 1:8, zaś siła nadmuchu ok. 50%.

Poszukiwanie optymalnych ustawień pieca na ekogroszek

Ważne jest, abyś zapisał sobie swoje wyjściowe ustawienia, zanim je zmodyfikujesz. Wówczas, jeśli w ferworze różnorakich późniejszych manewrów sytuacja się pogorszy miast poprawić, będziesz mógł wrócić do punktu wyjścia i dokonać korekty ponownie bez ryzyka utraty kontroli nad efektami swych działań.

Tak więc ustawiamy na sterowniku np.

  • czas podawania na 10s,
  • przerwę w podawaniu na 80s,
  • i moc nadmuchu na 50%,

i obserwujemy zachowanie się paliwa podczas spalania. Nie, nie siedzimy w kotłowni i nie gapimy się na retortę jak maniak w ekran komputera, tylko sprawdzamy co kilkadziesiąt minut co jest wyniki spalania węgla na zadanych ustawieniach. W zależności od tego, co zastaniemy na palenisku i w popielniku, dokonujemy korekty, przyjmując założenie, że lepiej dokonać kilku drobnych zmian niż radykalnie zmieniać koncepcję, Dlatego za każdym podejściem korygujemy TYLKO JEDEN PARAMETR o NIEWIELKĄ WARTOŚĆ.

W przeciwnym razie może się okazać, że nastąpiła spora zmiana w sposobie pracy kotła, która nie jest korzystna, a my już nie wiemy jak ją cofnąć. Dobrze jest też nie bawić się czasem podawania, gdyż przy stosunku 1:8 nawet mała jego korekta może znacząco wpłynąć na sposób działania palnika.

Spieki i niedopalony ekogroszek – najczęstsze zmory domowych palaczy

Jeśli do popielnika spada niedopalony węgiel, oznacza to, że albo potrzebuje więcej czasu na wypalenie albo więcej tlenu dla usprawnienia procesu spalania. Kiedy więc zauważymy, że kopczyk z paliwem na kielichu retorty jest za wysoki, zwiększamy czas przerwy podawania paliwa przez ślimak do pieca lub podkręcamy moc wiatraka. Pamiętamy przy tym by zmienić tylko jeden parametr i to nie więcej niż o 10-15%. Dalsze działania znowu wynikać będą z kolejnej obserwacji. W razie czego wracamy do ustawień bazowych i szukamy alternatywnego rozwiązania.  Gdy opał zapada się na palniku poniżej wlotów nadmuchu, może to świadczyć o odwrotnym problemie – nasz ekogroszek spala się zbyt szybko. Zmniejszamy zatem czas przerwy lub moc pracy turbiny. Jeśli trzeba rozbijamy spieki, jakie utworzyły się na palenisku, żeby nie blokowały pracy podajnika.

Węgiel - cena za tonę i cena spokoju

Prawidłowa praca pieca może zależeć również od parametrów używanego opału. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ekogroszek, który spalając się prawidłowo i bez spieków zminimalizuje koszt ogrzewania domu. Koniecznie sprawdź parametry ekogroszku, który planujesz kupić oraz czy dostawca należy do grona sprawdzonych i zaufanych. Pamietaj, że EKOGROSZEK Sobianek Lew to pewność, że ogrzewanie domu jednorodzinnego może być czystą przyjemnością.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się