EKOGROSZEK WORKOWANY POLSKIEGO PRODUCENTA

Ekogroszek workowany? Wiemy o nim wszystko! Jeśli szukasz najlepszego ekogroszku workowanego to dobrze trafiłeś! Firma SOBIANEK prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną ekogroszku własnej konfekcji. Ekogroszek workowany SOBIANEK to starannie selekcjonowane produkty, które zyskały zaufanie klientów ze względu na wysoką jakość. Ponadto od ponad 28 lat to my wyznaczamy standardy, które próbują naśladować inni. Mamy nadzieję, że właśnie teraz dołączysz do tysięcy zadowolonych klientów, który kupują nasz ekogroszek od lat! Dlatego zapraszamy do zakupów w naszym sklepie lub u naszych Dystrybutorów.

Ekogroszek i węgiel workowany - darmowa dostawa

Gwarantujemy darmową dostawę na ekogroszek i węgiel workowany workowany na terenie całej Polski dla zamówień z przedpłatą. Dostawa ekogroszku realizowana jest przez firmę kurierską autem wyposażonym w windę i wózek paletowy. Ekogroszek wypakowany jest przez wskazane przez klienta miejsce, jeśli spełnia ono warunki techniczne.

EKOGROSZEK WORKOWANY NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Kaloryczność naszego ekogroszku, w zależności od wybranego rodzaju mieści się w przedziale od 24 do 28 MJ/kg. Dobraliśmy tę wartość w taki sposób, aby ekogroszek marki Sobianek generował maksymalnie dużo ciepła. Parametry te gwarantują dobre wypalanie węgla, dawanie największej ilości ciepła, komfort użytkowania oraz uniwersalność – dzięki temu ekogroszek nadaje się do niemal każdego kotła z podajnikiem. Nasz ekogroszek pozostawia minimalną ilość popiołu.

Ofertę online na ekogroszek znajdziesz tu: EKOGROSZEK SOBIANEK

ZAUFANY PRODUCENT EKOGROSZKU i węgla WORKOWANEGO

Jako autoryzowany sprzedawca polskich spółek węglowych używamy do produkcji ekogroszku surowca najwyższej klasy. Jesteśmy firmą rodzinną opartą wyłącznie na polskim kapitale. Mamy wielu zadowolonych i powracających klientów, dlatego każdego roku sprzedajemy ponad 500 000 ton węgla. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w grupie Autoryzowanych Sprzedawców węgla wydobywanego przez Polską Grupę Górniczą S.A., Węglokoks Kraj Sp. z o.o., Tauron Wydobycie czy Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. To wszystko powoduje, że nasi kontrahenci otrzymują od nas nie tylko produkty najwyższej jakości, ale także współpracę opartą na stabilnych, partnerskich warunkach.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NA WĘGIEL WORKOWANY W SKLEPIE ONLINE I SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

DLACZEGO EKOGROSZEK WORKOWANY SOBIANEK TO NAJLEPSZY WYBÓR?

CERTYFIKAT JAKOŚCI WĘGLA

Każdą partię surowca przed zapakowaniem poddajemy badaniom w niezależnym laboratorium. Dzięki temu masz pewność, że każda partia ekogroszku workowanego posiada tę samą, wysoką jakość.

EKOGROSZEK BEZ SPIEKÓW

Stosując ekogroszek workowany SOBIANEK w odpowiedni sposób masz pewność, że produkt spala się co do grama bez utraty ciepła.

NASZA RADA:

Dla najlepszego efektu spalania otwórz worek z ekogroszkiem dwie doby przed użyciem. Przechowuj ekogroszek w suchym, ciepłym pomieszczeniu. Paletę z workami ekogroszku przechowuj w zadaszonym pomieszczeniu, aby uchronić opakowania przed niepożądanym działaniem wilgoci. Nie należy pozostawiać na dłuższy czas palety ekogroszku owiniętej folią typu stretch. Dzięki temu unikniesz zawilgocenia opakowań, spowodowanego brakiem swobodnego przepływu powietrza.

SILNA MOC GRZEWCZA EKOGROSZKU SOBIANEK

Spalając ekogroszek workowany Sobianek według naszych zaleceń uzyskasz silną moc grzewczą, a nie zimny płomień, nie dający ciepła.

KUPUJ WĘGIEL, A NIE KAMIEŃ

Nasz ekogroszek workowany przed zapakowaniem poddawany jest procesom selekcji surowca. Pozwala to na uniknięcie narażenia się na uszkodzenie elementów pieca z podajnikiem.

EKOLOGICZNY EKOGROSZEK WORKOWANY, BEZ MIAŁU

Dokonując zakupu ekogroszku workowanego od firmy SOBIANEK masz pewność, że kupujesz bryłki czystego węgla, a nie węgiel z miałem w opakowaniu. Ekogroszek przesiewamy bezpośrednio przed zapakowaniem. Nasz ekogroszek jest produkowany z wymogami ustawy antysmogowej.

BESTSELLERY W KATEGORII EKOGROSZEK WORKOWANY

 • Kaloryczność: 29-27 MJ/kg
 • Zawartość siarki: max. 0,6 %
 • Zawartość popiołu: max. 5 %
 • Wilgotność: max. 12 %
 • Opakowanie jednostkowe: 25 kg
 • Kaloryczność: 27-25 MJ/kg
 • Zawartość siarki: max. 0,6 %
 • Zawartość popiołu: max. 6 %
 • Wilgotność: max. 12 %
 • Opakowanie jednostkowe: 25 kg
 • Kaloryczność: 26-24 MJ/kg
 • Zawartość siarki: max. 0,4 %
 • Zawartość popiołu: max. 9 %
 • Wilgotność: max. 12 %
 • Opakowanie jednostkowe: 25 kg
 • Kaloryczność: 28-26 MJ/kg
 • Zawartość siarki: max. 0,4 %
 • Zawartość popiołu: max. 7 %
 • Wilgotność: max. 12 %
 • Opakowanie jednostkowe: 25 kg

POMAGAMY USTAWIĆ PIEC NA MISTRZOWSKIEJ JAKOŚCI EKOGROSZEK WORKOWANY

Zapraszamy wszystkich eko-palaczy!

Jeśli kupiłeś ekogroszek SOBIANEK i chcesz dowiedzieć się jak stosować nasz węgiel w praktyce, żeby uzyskać najlepsze efekty spalania, skorzystaj z porady fachowca.

Na Facebook’u powstała grupa, na której dzielimy się doświadczeniami i polecamy sprawdzone rozwiązania przetestowane na różnych modelach pieców na potrzeby mieszkań o różnych  powierzchniach.

Dołącz do grupy na Facebooku i ciesz się maksymalnymi możliwościami spalania ekogroszku:

Znalazłeś swojego dostawcę ekogroszku

 • Jeśli zajmujesz się handlem węglem…
 • Jeśli planujesz wprowadzić do oferty ekogroszek workowany…
 • Jeśli Twoi klienci pytają o najlepszy ekogroszek w workach…

…. To bardzo dobrze trafiłeś.

AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA

Firma SOBIANEK to godny zaufania dostawca

 • Dostarczamy ekogroszek na paletach do sklepów na terenie całego kraju.
 • Oferujemy korzystne warunki współpracy.
 • Proponujemy dogodne warunki handlowe.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej:

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to nic innego jak nazwa handlowa węgla  przeznaczonego do produkcji energii cieplnej w kotłach retortowych. Nazwa ta jest jednak zarezerwowana dla produktów o ściśle określonych parametrach. Sprawdź, co dokładnie kryje się pod nazwą paliwa ekogroszek.

Parametry ekogroszku

Pierwszy z nich dotyczy odpowiedniej granulacji, a więc rozmiaru ziarna, które powinno wynosić 5-25 mm. Pozwala to na wykorzystanie ekogroszku w piecach z automatycznym podajnikiem węgla. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zastosowanie samoczynnych dozowników w kotłach CO nie jest podyktowane jedynie wygodą użytkowania. Spalanie ekogroszku w zasilanych automatycznie piecach retortowych powoduje obniżenie zawartości szkodliwych substancji w spalinach emitowanych do atmosfery przez komin, w porównaniu do spalania węgla w kotłach rusztowych zasilanych ręcznie. Szczegółowa norma dotycząca wielkości grudki węgla nazywanego ekogroszkiem sprawia, że jest to opał pozbawiony drobnej frakcji czyli tzw. miału węglowego, który przy małej wartości opałowej po prostu strasznie kopci. Stopniowe dozowanie paliwa stałego w postaci ekogroszku oraz kontrolowany nadmuch świeżego powietrza do komory spalania umożliwiają kotłom nowej generacji na dużo bardziej efektywne wykorzystanie opału. Taki piec, przy odpowiednio dobranych ustawieniach sterownika, pozwala wypalić węgiel „do końca”, co pozwala na emisję czystszych spalin, zawierających mniej tlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych,  furanów czy pyłów. Dzieje się tak także dlatego, że paliwo typu ekogroszek jest pozyskiwane z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki (max. 1%) oraz małej zawartości wody i substancji niepalnych.

Kaloryczność ekogroszku

Dochodzimy zatem do kolejnego zagadnienia związanego z tego rodzaju opałem, a więc jego kaloryczności. Ekogroszek otrzymywany jest z węgla o kaloryczności co najmniej 24 MJ/kg (24.000 kJ/kg). Jego wartość opałowa może sięgać nawet do 29-30 MJ/kg. To spora rozbieżność. Pojawia się więc pytanie „Jak kupić dobry ekogroszek?”. Coraz częściej producenci oraz sprzedawcy ekogroszku posiadają w ofercie produkty podzielone na kilka sortymentów, zróżnicowanych pod względem kaloryczności. To dobry trend, zwłaszcza dla konsumentów, którzy zyskują w ten sposób pewność, że dostają dokładnie taki towar, jakiego oczekują. W tym kontekście warto zwrócić uwagę zwłaszcza  na ekogroszek workowany, ponieważ każde opakowanie zawiera informację o parametrach produktu. Należy przy tym uważać na zbyt duży zakres podanej na worku wartości opałowej. Rozbieżność rzędu 5-6 MJ/kg to zdecydowanie za dużo i oznacza, że prawdopodobnie podczas konfekcjonowania zmieszano ze sobą węgiel wysokokaloryczny z partią towaru z niższej półki. Bardziej godny zaufania jest przedział mieszczący się w zakresie 2-3 jednostek miary. Oznacza on, że uczciwy producent pozostawił sobie niewielki margines błędu i najprawdopodobniej dysponuje dokładnymi badaniami laboratoryjnymi dla każdej partii sprzedawanego towaru.

Pozostałe parametry jakościowe ekogroszku

Certyfikowanie poszczególnych dostaw węgla jest ważne także ze względu na dopuszczalną zawartość siarki w ekogroszku, która dla tej klasy węgla powinna wynosić nie więcej niż 1 procent. Dzięki temu w trakcie spalania ekogroszku powstaje mniej tlenków siarki w porównaniu z wykorzystaniem innych rodzajów węgla. Ekogroszek powinien spalać się również pozostawiając jak najmniejszą ilość popiołu. Z zasady zawartość materiałów niepalnych w węglu ekogroszku nie powinna przekroczyć 10%, natomiast obecne na rynku produkty wysokiej jakości wytwarzają nawet o połowę mniej popiołu.

Podobnie jest ze spiekalnością węgla, którą określa się indeksem Rogi. Powinna być ona jak najniższa i wynosić maksymalnie 10 RI. Spiekalność to zdolność przechodzenia węgla w wysokiej temperaturze (sięgającej pięciuset stopni Celsjusza) w stan plastyczny, co powoduje sklejanie się ze sobą bryłek węgla. Podczas spalania ekogroszku w kotłach retortowych temperatura spalania jest zazwyczaj znacznie wyższa. Nie zaobserwujemy więc tworzenia się koksu, za to możemy się spotkać ze zjawiskiem powstawania spieków z topiącego się popiołu. To bardzo niekorzystna sytuacja, która może nawet prowadzić do uszkodzenia pieca CO. Dlatego najlepiej jest używać opału o małej zawartości popiołu i niskiej spiekalności. Powstawanie spieków, zwanych potocznie szlaką, może wystąpić też w wyniku nieprawidłowych ustawień na sterowniku pieca. Dobrze jest dostosować wartości pracy podajnika i wentylatora odpowiednio do właściwości stosowanego węgla. Wiodący producenci podpowiadają za pośrednictwem swoich stron internetowych jak ustawić piec na ekogroszek, aby pracował właściwie na danym rodzaju opału. Na popularnych portalach społecznościowych znaleźć można też grupy tematyczne, gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami. Również kilku youtuberów zajmowało się już tą tematyką, więc znalezienie odpowiednich instrukcji nie jest obecnie szczególnie trudnym zadaniem.

Dla przebiegu spalania paliwa i jego efektywności niezmiernie ważnym czynnikiem jest oczywiście wilgotność opału. Im więcej w nim wody, tym więcej energii marnuje się na jej odparowanie, a co za tym idzie – więcej ciepła ucieka nam przez komin. Nie mamy tu na myśli wilgotności zewnętrznej, gdyż każdy ekogroszek obecny w sprzedaży jest mokry, co wynika bezpośrednio z przebiegu etapów produkcji. Dlatego każdy worek z węglem należy otworzyć na dwa dni przed planowanym użyciem i wysuszyć zawartość, pozostawiając w temperaturze pokojowej. Dużo ważniejsza jest jednak wilgotność wewnętrzna węgla, który ze swej natury zawiera cząsteczki wody związanej wewnątrz bryłki. Ta nie powinna przekraczać 12% w przypadku wysokiej klasy ekogroszku.

Zalety palenia ekogroszkiem

Głównym atutem jest wysoka sprawność kotłów retortowych, sięgająca 90 procent. Są one też znacznie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów węglowych, a ich zautomatyzowana praca pozwala ograniczyć czas spędzony w kotłowni do zasypu ekogroszku do podajnika i usunięcia popiołu raz na kilka dni. Pracę pieca kontroluje sterownik odpowiedzialny za utrzymanie określonej temperatury ogrzewanych pomieszczeń. Co zrobić, aby ogrzewanie ekogroszkiem nie przysporzyło nam dodatkowych kłopotów związanych z częstą obsługą pieca i zapewniło bezawaryjną pracę kotła? Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego paliwa o należytych właściwościach fizykochemicznych, tj. odpowiedniej granulacji, braku zanieczyszczeń (głównie kamieni) niskiej spiekalności i zawartości popiołu. Istotna jest wartość opałowa, decydująca ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem. Nie zawsze to, ile kosztuje tona ekogroszku, gwarantuje niskie koszty ogrzewania węglem. Materiału o mniejszej kaloryczności i większej wilgotności zużyjemy więcej dla uzyskania tej samej temperatury. Duża wilgotność węgla przyczynia się też do szybszego zużycia stalowych elementów kotła. Woda, związki siarki i wysoka temperatura w jego wnętrzu mogą powodować ich rdzewienie.

Gdzie kupić dobry ekogroszek?

Jeżeli mieszkasz na Śląsku, możesz kupić węgiel bezpośrednio w kopalni, pod warunkiem jednak, że dysponujesz własnym transportem, by przewieźć kilka ton opału sprzedawanego luzem. W większości przypadków lepiej jest jednak kupić ekogroszek w workach, zawierających 25 kg surowca. Wielu konsumentów zastanawia się czy warto kupić węgiel przez internet. Ten nowy sposób zaopatrywania się w opał ostatnio zyskuje sobie skądinąd coraz większe grono zwolenników. Zaletą jest lepsza dostępność do produktów wysokiej jakości, nawet jeśli dany dystrybutor nie ma oddziału w naszej okolicy oraz dostawa kurierem pod dom. Ponadto, zanim zamówimy całą paletę (ta zwykle mieści tonę towaru), możemy kupić worek „na próbę” dla porównania z dotychczas stosowanym węglem. Aby uniknąć nacięcia się na nierzetelnego sprzedawcę najlepiej wybrać sprawdzonego dostawcę, oferującego produkt wysokiej jakości. W tym celu możemy skorzystać z doświadczeń innych użytkowników. Ponieważ ludzie z reguły częściej kupują to, z czego są zadowoleni, dobrym wskaźnikiem może być popularność konkretnego producenta. Przekonaj się o najwyższej jakości ekogroszku marki Sobianek już teraz.

KONTAKT

0
KOSZYK
 • BRAK PRODUKTÓW W KOSZYKU