Ekogroszek to sortyment węgla o bardzo małym uziarnieniu, oczyszczony z miału i pyłu, a następnie wzbogacony w ośrodku cieczy ciężkiej. Opał ten wykazuje niezwykle cenne właściwości, szczególnie korzystne dla środowiska. Przyjrzyjmy się faktom i mitom, jakie pojawiły się o ekogroszku.

Cała prawda o ekogroszku, Fakty i Mity dotczące spalania, sadzy, kopcenia i palenia ekogroszkiem

Cena tego paliwa stała się odpowiednio wysoka i jest aktualnie porównywalna z ceną węgla najwyższego sortymentu, czyli kostki. Jednak nowoczesne piece dedykowane do spalania ekogroszku są niezwykle wydajne i pozwalają znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania budynków w porównaniu ze zwykłym węglem kamiennym. Sprawia to, że popularność tego paliwa ciągle wzrasta. Poniżej, znajduje się 6 najpopularniejszych o nim faktów oraz mitów.

 

1. Cena ekogroszku jest niewspółmiernie wysoka w porównaniu ze zwykłym węglem

Mit. Dobrej jakości ekogroszek jest wart swojej ceny, ponieważ dzięki jego spalaniu uzyskuje się dużo więcej energii, niż przy spalaniu kostki, która oferowana jest na rynku w porównywalnej cenie. Ponieważ ekogroszek jest bardziej kaloryczny, spala się go również w dużo mniejszej ilości. Ponadto, paliwo to, w przeciwieństwie do zwykłego węgla, przechodzi przez dodatkowe procesy obróbki, co zwiększa koszty jego uzyskania.

 

2. Ekogroszek stanowi wysokokaloryczne paliwo stałe

Fakt. Minimalna wartość opałowa ekogroszku wynosi 24 MJ/kg, a na rynku można nawet spotkać ekogroszek o kaloryczności przekraczającej 31 MJ/kg. Dlatego ważne jest, aby zaopatrywać się w paliwo jedynie u znanych producentów. Najgorszym wyborem jest zakup ekogroszku luzem. Najczęściej powstaje on z miału węglowego, klejonego sztucznym lepiszczem. Jego cena jest odpowiednio niższa, jednak wartość opałowa pozostaje bardzo mała. Ponadto, podczas jego spalania powstaje dużo dymu, popiołu i substancji toksycznych.

 

3. Każdy ekogroszek jest „Eko”

Mit. Ekogroszek oferowany na rynku powinien spełniać określone parametry techniczne. Są to:

  • granulacja – od 5 do 25 mm,
  • wysoka kaloryczność (minimum 24 MJ/kg),
  • niska zawartość siarki (max. 1%),
  • mała zawartość wody i substancji niepalnych (poniżej 12%),
  • niska spiekalność (RI poniżej 10),
  • mała ilość popiołu (poniżej 10%).

 

Jednak wielu nieuczciwych producentów wprowadza do sprzedaży produkty, które tych norm nie spełniają. Wysokogatunkowy ekogroszek spala się prawie bez dymu oraz wydziela bardzo mało popiołu i znikomą ilość toksycznych pyłów, nie przyczyniając się do powstawania smogu. Ekogroszek niskiej jakości stwarza takie samo zanieczyszczenie środowiska, jak zwykły węgiel, a nawet większe. Najczęściej, oprócz mniejszej wartości opałowej, zawiera on bowiem większą od deklarowanej ilość siarki i popiołu, a ponadto ma wyższy współczynnik spiekania. Ekogroszek konfekcjonowany i workowany na składzie, zazwyczaj zawiera dużą domieszkę miału i mułu. Ponadto jest zawilgocony. Spalanie takiego paliwa powoduje zwiększenie emisji tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów i pyłów.

 

4. Spalanie ekogroszku powoduje korozję kominów stalowych

Mit. Za korozję komina odpowiada nieodpowiedni rodzaj stali, z której został wykonany. Do spalania ekogroszku powinno wybierać się przede wszystkim kominy ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, o strukturze austenitycznej. Węgiel kamienny zawiera siarkę, co powoduje, że podczas jego spalania powstają tlenki siarki. W połączeniu z parą wodną tworzą one kwas siarkowy, który wywołuje korozję nie tylko stalowego komina, ale również pieca. W ekogroszku dobrej jakości zawartość siarki jest bardzo niska i wynosi poniżej 0,5%. Dlatego, kupując ekogroszek odpowiadający normom, nie narażamy na korozję żadnych elementów stalowych: ani pieca, ani komina. Warto jednak pamiętać, że opał ten należy odpowiednio przechowywać, aby nie uległ on zawilgoceniu.

 

5. Ekogroszek brudzi, jak zwykły węgiel

Prawda. Dlatego podczas przechowywania i zasypywania pieca należy zachować takie same środki ostrożności, jak przy zwykłym węglu. Piece na ekogroszek z podajnikiem pozwalają lepiej zachować czystość w kotłowni, ponieważ zużywają mniejsze ilości paliwa i rzadziej się je napełnia i czyści. Ponadto, w procesie spalania powstaje znacznie mniej popiołu i sadzy, stąd zanieczyszczenie paleniska i pieca jest dużo mniejsze niż ma to miejsce w przypadku węgla.

 

6. Ekogroszek tak samo dymi przy spalaniu, jak zwykły węgiel

Fałsz. Jedną z kluczowych zalet ekogroszku jest niska emisja pyłu i dymu. Z tego powodu, piece na ekogroszek nowej generacji zostały objęte programem „Czyste powietrze”.

 

Jak widać ilość mitów, przeważa znacząco nad znanymi faktami. Warto zatem zapoznać się z nimi przed podęciem decyzji o zakupie ekogroszku, żeby pozyskać wszelkie niezbędne informacje i zakupić dobry jakościowo produkt.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0