Cena pelletu – od czego zależy?

Coraz więcej gospodarstw domowych, rolnych i przedsiębiorców decyduje się na wspomaganie bądź całkowitą zamianę paliw kopalnianych na alternatywne źródła ogrzewania domów, zabudowań gospodarczych, biurowców, hal i siedzib firm. Jednym z alternatywnych i odnawialnych źródeł energii jest pellet, który ma wiele zalet. Jego użytkowanie generuje liczne korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Ta ekologiczna biomasa do pieca jest również dostępna w naszej firmie. Oferujemy najlepszy produkt o wysokim poziomie kaloryczności i atrakcyjnej cenie. Sprzedaż prowadzimy zarówno stacjonarnie, w filiach zlokalizowanych na terenie całej Polski, jak i elektronicznie – za pośrednictwem sklepu internetowego sobianek.pl.

Pellet opałowy – charakterystyka

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest pellet. Odpowiedź jest bardzo prosta – jest to paliwo służące do ogrzewania pomieszczeń. Precyzując: ten opałowy produkt stanowi biomasę, czyli surowiec energetyczny o niskim poziomie emisji CO2 w procesie jego spalania. Produkcja tego artykułu, zwanego niekiedy mikrobrykietem, obejmuje kilka zasadniczych etapów:

 • suszenie – wilgotność materiału nie może przekraczać 12-14%,
 • oczyszczanie – w tej fazie z surowca wykorzystywanego do produkcji należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i mineralne (np. piasek, ziemię, kawałki plastiku, metalu, szkła), które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i kaloryczność pelletu oraz jego sprzedaż,
 • mielenie – na jednorodną rozdrobnioną suchą masę w specjalnym młynie, bez używania chemicznych substancji klejących. W tym przypadku spoiwem jest lignina zawarta w samej biomasie, która w procesie pelletyzacji i nagrzewa się, przyjmując półpłynną postać, która jest podatna na dalszą obróbkę,
 • granulacja – w wyniku której formowany jest finalny produkt w kształcie walca o odpowiedniej grubości (od 4 do 10 mm) i długości (20–50 mm),
 • chłodzenie – które zwiększa trwałość tego alternatywnego opałowego produktu energetycznego.

Po zakończeniu tych faz powstałe odpady ponownie przechodzą cały proces produkcyjny, natomiast wytworzony pellet do pieca jest pakowany do worków lub magazynowany luzem i trafia do dystrybucji hurtowej oraz detalicznej.

Pellet do pieca – jakie korzyści?

Do głównych korzyści pelletu do pieca należy poniższe atrybuty:

 • zerowy bilans emisji CO2 i przyjazność dla ekosystemu,
 • duża wydajność energetyczna,
 • relatywnie niska cena,
 • mniejsza zawodność niż energia wiatrowa i solarna,
 • większe bezpieczeństwo transportu w stosunku do przewozu ropy czy gazu,
 • możliwość zagospodarowania nieużytków pod produkcje biomasy,
 • łatwość i czystość przechowywania,
 • popiół po spaleniu jest źródłem cennych pierwiastków i w porównaniu z węglem emituje mniej gazów cieplarnianych.

To wszystko sprawia, że zyskuje on coraz większą popularność na świecie. Z danych organizacji non-profit Bioenergy Europe wynika, że Europa i Azja to regiony o największej konsumpcji tego paliwa. W latach 2014–2018 europejczycy kupili łącznie blisko 115 mln ton tego opałowego zasobu energetycznego (tab.1).

Region20142015201620172018
Europa18627,221704,822407,824943,427043,8
Ameryka Płn.2875,02232,02432,32550,42781,3
Ameryka Płd.58,090,0104,182,4457,4
Azja5018,08246,611989,416663,522430,6
Oceania22,122,527,529,533,3

Źródło: Bioenergy Europe Pellet Report 2019 (https://epc.bioenergyeurope.org/bioenergy-europe-pellet-report-2019/).

Również w Polsce ten surowiec do ogrzewania pomieszczeń zyskuje na popularności. Hurtowa i detaliczna sprzedaż pelletu i węgla w przystępnych cenach to podstawowy profil biznesowy firmy Sobianek.

Rodzaje pelletu

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tego paliwa o wysokim stopniu kaloryczności jest pellet drzewny. Do jego produkcji wykorzystywane są najczęściej trociny, zrębki, ścinki i wióry z drzewa:

 • sosnowego,
 • świerkowego,
 • jodłowego,
 • brzozowego,
 • bukowego,
 • dębowego,
 • wierzbowego,
 • owocowego.

Pellet może zostać także wytworzony z materiałów będących odpadami branży rolniczej, takich jak: słoma, siano, trzcina, torf, łuski nasion (np. słonecznika), ptasie odchody, makulatura. Każdy z tych typów alternatywnego paliwa dla węgla ma różne właściwości i zalety. Przykładowo, torfowy relatywnie długo utrzymuje żar i nie produkuje czarnej sadzy w kominie. Z kolei słomiany jest cennym zasobem energetycznym, który zawiera stosunkowo dużą zawartość części lotnych. Po jego spaleniu zostaje wyjątkowo niewiele popiołu, a zawartość wilgoci jest na bardzo niskim poziomie. Ponadto, ten rodzaj paliwa może zostać wykorzystany jako nawóz mineralny i element kompostu, co wynika z wysokiej zawartości pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin zielonych.

W zależności od wykorzystanego materiału i technologii produkcji – na potrzeby sprzedaży pelletu – wyróżnia się dwie zasadnicze kategorie tego produktu:

 • energetyczny – zwany inaczej bezklasowym, niecertyfikowanym, który produkowany jest z odpadów drewna, bez ścisłego reżimu technologicznego. Ten rodzaj paliwa jest stosowany głównie w elektrowniach,
 • certyfikowany – który posiada specjalne oznaczenia i logo właściciela znaku. Na polskim rynku są dwa rodzaje norm: ENplus (klasa A1, A2, B) – jego właścicielem jest Europejska Rada ds. Pelletu i DINplus w klasie A1 – znak należy do firmy DIN CERTCO GmbH.

Ceny pelletu i jego wartość opałowa

Ostateczna cena determinowana jest wieloma czynnikami. Wśród tych faktorów należy przede wszystkim wymienić cechy ilościowe i jakościowe, które bezpośrednio decydują o tym, czy jest to produkt certyfikowany. W tabeli 2. przedstawiono wielkości najważniejszych parametrów, jakie musi spełnić to paliwo stałe, aby mogło uzyskać certyfikat ENplus lub DINplus.

ParametrJednostkaENPLUS A1ENPLUS A2EN BDIN PLUS
Średnicamm6 lub 8 ± 1
Długośćmm3,15 ≤ L ≤ 4
Gęstośćkg/m3od 600 do 750
Kaloryczność%≥ 16,5≥ 18
Wilgotność%≤ 10
Zawartość popiołu%≤ 0,7≤ 1,2≤ 2,0≤ 0,7
Wartść opałowaKWh/kg≥ 4,6od 16,5 do 4,6

Ceny uzależnione są zatem od jego wielkości, jak i kaloryczności, zawartości popiołu czy wartości opałowej. Produkty, których parametry odbiegają od wyżej przedstawionych wartości, mogą spowodować uszkodzenia pieca. Chcąc się dowiedzieć ile kosztuje najlepszy pellet – zapraszamy do naszego internetowego sklepu sobianek.pl.

0